Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legislatie GDPR pentru camere video Buna ziua! Va solicit sprijinul ...

Legislatie GDPR pentru camere video

Buna ziua! Va solicit sprijinul pentru urmatoarea problema: locuiesc intr-un complex rezidential, alcatuit din mai multe blocuri. Blocul in care locuiesc, este SINGURUL din tot complexul care are camere video montate, pentru protectia noastra.
Se pune problema legalitatii acestuia. O persoana din ALT BLOC, doreste sa inchidem aceste camere, pe motiv ca NU am solicitat ACORDUL TUTUROR PROPRIETARILOR din complex, sa le prelucram datele cu caracter personal (in speta, imaginile video inregistrate).
Camere video au fost montate de catre noi, proprietarii, care ne-am exprimat acordul pe baza de semnatura pentru instalarea acestuia, instalare care s-a facut decatre o firma licentiata de autoritatile competente.
Camerele video au fost montate anterior existentei asociatiei de proprietari (fiind bloc nou, a durat ceva pana s-a infiintat asociatia).
Intrebarile mele pentru dvs. ar fi urmatoarele:

1. Atata timp cat instalarea acestora s-a facut de catre o firma autorizata in acest sens, avand la baza semnaturile proprietarilor care locuiesc in bloc, erau necesare si semnaturile celorlalti proprietari din celelalte blocuri?

2. Sistemul de supraveghere video este amplasat intr-o camera cu acces controlat, cu toate documentele necesare si solicitate de lege. Este legala solicitarea respectivei persoane, care NU locuieste in blocul nostru, de a solicita inchiderea camerelor video, pe motiv ca nu avem acordul lui sau a altora pentru prelucrarea datelor (spre ex.: el intra in bloc si il inregistreaza camerele)?

3. In cazul in care nu vom da curs cererii acestuia, Autoritatea de supraveghere a datelor cu caracter personal, ne poate da amenzi? Chiar este ilegal sa ai un sistem de monitorizare video intr-un bloc (acesta a fost montat de catre o firma autorizata, cu toate actele aferente)?

4. Avem nevoie, conform GDPR, asa cum invoca acest om, de acordul TUTUROR persoanelor pentru prelucrarea datelor cu caracter personal, chiar daca NU sunt proprietari in blocul nostru?

Mentionez faptul ca ulterior instalarii sistemului, a fost infiintata si Asociatia de proprietari, acesta fiind unul dintre motivele sustinute de respectiva persoana pentru inchiderea camerelor pana la acordul tuturor celor 400+ proprietari din complex.

Va multumesc pentru sprijin!
1. Nu. 2.Nu. 3. Un sistem de supraveghere poate fi instalat si in urma unui interes legitim. reclamatie poate sa faca, dar pe ce e intemeiata? Au ajuns imagini cu acea persoana in spatiul public ? 4. Nu.
[ link extern ]

latka a scris:

1. Nu. 2.Nu. 3. Un sistem de supraveghere poate fi instalat si in urma unui interes legitim. reclamatie poate sa faca, dar pe ce e intemeiata? Au ajuns imagini cu acea persoana in spatiul public ? 4. Nu.
[ link extern ]

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri. Va spun sincer, asa gandim si noi! Nu au ajuns acele imagini in spatiul public, sub nicio forma. Camera este securizata, inchisa, este separata de orice alte camere, toate actele necesare sunt acolo etc.
Respectiva persoana pune problema pe seama faptului ca noi nu putem prelucra imagini video/date cu caracter personal, fara acordul lui, el nefiind locatar al blocului nostru.
Va multumesc inca odata!
Blocul dvs. este o proprietate comuna exclusiva, chiar daca faceti parte dintr-o asociatie. In plus sistemul a fost instalat legal, intr-o perioada cind nu exista asociatie de proprietari. Pentru cheltuieli legate de acel sistem video (si nu numai) se aplica art. 654 din codul civil. Domnul cu pricina sa-si vada de blocul sau, daca nu e multumit sa faca reclamatie.

latka a scris:

Blocul dvs. este o proprietate comuna exclusiva, chiar daca faceti parte dintr-o asociatie. In plus sistemul a fost instalat legal, intr-o perioada cind nu exista asociatie de proprietari. Pentru cheltuieli legate de acel sistem video (si nu numai) se aplica art. 654 din codul civil. Domnul cu pricina sa-si vada de blocul sau, daca nu e multumit sa faca reclamatie.

Va multumesc inca odata pentru raspunsul dumneavoastra!

latka a scris:

Blocul dvs. este o proprietate comuna exclusiva, chiar daca faceti parte dintr-o asociatie. In plus sistemul a fost instalat legal, intr-o perioada cind nu exista asociatie de proprietari. Pentru cheltuieli legate de acel sistem video (si nu numai) se aplica art. 654 din codul civil. Domnul cu pricina sa-si vada de blocul sau, daca nu e multumit sa faca reclamatie.

Revin cu o ultima intrebare, daca binevoiti a-mi raspunde: ESTE necesar acordul GDPR, exprimat doar de catre locatarii din blocul respectiv/de catre toti proprietarii din condominiu, pentru functionarea acestor camere?

In prezent, acest aspect se invoca, legat de inexistenta unui acord GDPR (pe care eu sincer, consider ca este dat in momentul instalarii sistemului).