avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca aleg sa iau 63 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca aleg sa iau 63 de zile ...

Buna ziua. Am si eu o intrebare. Daca aleg sa iau 63 de zile de prenatal si 63 de postanal, iar dupa nastere sunt obligatoriu cele 42 de zile pentru depunerea actelor de indemnizatie, ce se intampla cu restul celor 21 de zile? Nu mai sunt platite, deorece se depunde dosarul pt ccc? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:38, 13 August 2021
Nu mai sunt platite, daca se depune dosarul pentru ccc.
Ultima modificare: Joi, 12 August 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si dosarul pentru ccc se depune dupa expirarea celor 42 d zile? Sau poate fi depus dupa expirarea celor 63 de zile, daca aleg sa iau 63 dupa nastere?

Cornel Vasile a scris:

Nu mai sunt platite, daca se depune dosarul pentru ccc.

Ultima modificare: Joi, 12 August 2021
diana23ingrid, utilizator
Se depune dupa terminarea concediului postnatal (fie dupa cele 42 de zile, fie dupa cele 63 de zile)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizație creștere copil Loretica Loretica Buna ziua,am și eu o nelămurire referitoare la indemnizația,voi naște pe 10 februarie,eu pe 1 februarie trebuie să merg la Dr de familie sa mi de a ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate Porumbdiana Porumbdiana Din cele 126 de zile de concediu de maternitate pot sa iau doar 120? Am avut 31 prenatal si pana la 120 postnatal.si nu as vrea sa le mai iau pe cele 5 ramase ... (vezi toată discuția)
Durata maxima a concediului postnatal si concediul de ingrijire copil dalias dalias Am urmarit discutiile din forum si majoritatea se refera la cele 42 de zile minime ale concediului postnatal. 1. Exista si vreo limita maxima? Poate fi de ... (vezi toată discuția)