avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 105 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Indemnizație creștere copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Indemnizație creștere copil

Buna ziua,am și eu o nelămurire referitoare la indemnizația,voi naște pe 10 februarie,eu pe 1 februarie trebuie să merg la Dr de familie sa mi de a concediul pe februarie(continuare după luna ianuarie),după terminarea concediului pe luna februarie cat trebuie sa mai aștept până depun actele pt indemnizație și când trimit adeverință pt suspendarea activității la locul de munca?vă mulțumesc frumos
Cel mai recent răspuns: Loretica , utilizator 18:37, 30 Ianuarie 2018
Concediul de maternitate se acorda inainte si dupa nastere pe o perioada de cel mult 126 zile. In functie de data cand ati solocitat concediul prenatal, se calculeaza diferenta pentru concediul postnatal.

De regula, concediul prenatal se acorda pe o durata de 63 zile anterioare datei previzibile a nasterii, iar concediul postanal dureaza tot 63 de zile. Dar poate varia intre 42 si 63, in functie de data cand ati intrat in concediu prenatal. Abia dupa ce sunt implinite minim 42 de zile de concediul postanal veti putea beneficia de indemnizatia pentru crestere copil.

Cel mai bine este sa vb cu medicul dvs de familie, va va lamuri cu privire la data la care concediul postanal inceteaza.

Daca mama indeplineste condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente, pentru a se beneficia de indemnizatia pentru CCC începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, cererea trebuie sa fie depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data incetarii concediului de maternitate.

Asadar vei depune dosarul pentru indemnizatie de crestere copil in termen de 60 de zile de la finalizarea concediului de maternitate (minim 42 de zile de postnatal).

Mulțumesc frumos pt raspuns

larisa_emanuela a scris:

Concediul de maternitate se acorda inainte si dupa nastere pe o perioada de cel mult 126 zile. In functie de data cand ati solocitat concediul prenatal, se calculeaza diferenta pentru concediul postnatal.

De regula, concediul prenatal se acorda pe o durata de 63 zile anterioare datei previzibile a nasterii, iar concediul postanal dureaza tot 63 de zile. Dar poate varia intre 42 si 63, in functie de data cand ati intrat in concediu prenatal. Abia dupa ce sunt implinite minim 42 de zile de concediul postanal veti putea beneficia de indemnizatia pentru crestere copil.

Cel mai bine este sa vb cu medicul dvs de familie, va va lamuri cu privire la data la care concediul postanal inceteaza.

Daca mama indeplineste condiţiile, conform legii, pentru acordarea concediului de maternitate şi a indemnizaţiei aferente, pentru a se beneficia de indemnizatia pentru CCC începând cu ziua următoare celei în care încetează, conform legii, concediul de maternitate, cererea trebuie sa fie depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la data incetarii concediului de maternitate.

Asadar vei depune dosarul pentru indemnizatie de crestere copil in termen de 60 de zile de la finalizarea concediului de maternitate (minim 42 de zile de postnatal).



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as dori să știu care este regula beneficierii concediului ... loreleil23 loreleil23 Buna ziua, as dori să știu care este regula beneficierii concediului maternal și după naștere și până când se poate lua sau renunța in favoarea ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate este obligatoriu? Madalina 92 Madalina 92 Este obligatoriu concediu prenatal si postnatal (126 zile impreuna) ca mai apoi sa pot intra in cencediu crestere copil? (vezi toată discuția)
Completarea adeverintei de venit pentru concediu pentru cresterea copilului rraicu rraicu Buna seara! Am si eu o nelamurire vizavi de completarea unei adeverinte de venit pentru concediu pentru cresterea copilului: I. Referitor la îndeplinirea ... (vezi toată discuția)