Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua . In urma unui accident la munca prin ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua . In urma unui accident la munca prin amputarea a 3 ...

Buna ziua . In urma unui accident la munca prin amputarea a 3 degete de la mana stanga se poate afla daca se poate lua pensie de handicap ? Prezizez la infaptuirea accidentului a fost din vina accidentatului , Mai precizez ca mana sau degetele ramase dupa operatie numai pot fi folosite. Multumesc.
Sorin_23, utilizator
Depuneti dosar medical (documente care atesta starea de sanatate, copie dupa PV de cercetare AM de catre ITM si dupa formularul FIAM de inregistrare AM) la Comisia de expertiza medicala din cadrul CJP.
Practic, nu mai puteti folosi mana stanga.
In mod normal, ITM trebuie sa cerceteze evenimentul produs ca AM cu invaliditate.
Multumesc