Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, As avea cateva intrebari: 1) Pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, As avea cateva intrebari: 1) Pentru prescrierea faptei ...

Buna ziua,

As avea cateva intrebari:
1) Pentru prescrierea faptei intr_un dosar penal se pune ca data de calcul (10 ani), data cand s-a emis rechizitoriul, data procesului verbal, data instiintarii sau data constituirii faptei?
2) In caz de apel din partea inculpatului, decizia primita se poate inrautatii?

Multumesc!

Paul2017, utilizator
Prescriptia speciala apare de la x ani dupa comiterea faptei. Restul sunt mai complicate si pot decurge de cand persoana vatamata a luat cunostinta despre vatamare. De asemeni prescriptia ne-speciala poate avea intreruperi in urma efectuarii unor proceduri penale.
tgeorgescu, utilizator
In principal ne raportam la data comiterii faptei.
2) Non reformatio in pejus.