Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare catre o institutie publica.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare catre o institutie publica.

In cazul unei sponsorizari catre o institutie publica, sponsorul poate scadea suma respectiva din impozitul pe profit datorat la stat ? Legea mentioneaza ca in Registrul entitatilor/unitatilor de cult se inscriu PJ fara scop lucrativ/ unitatile de cult, dar cu institutiile publice cum se procedeaza?
george-neagu, moderator
Institutiile publice nu au obligatia inscrierii in acel registru . Se poate sponsoriza acestea si se beneficiaza de faciitatile fiscale .