Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Sponsorizare institutii publice
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Sponsorizare institutii publice

Buna ziua!
Spitalele publice si scolile publice trebuie sa se inscrie in Registrul entitatilor/unitatilor de cult?
Daca nu sunt inscrise in acest Registru, sponsorul isi poate deduce din impozitul pe profit sponsorizarea?
Multumesc
NU. Obligatia respectiva exista doar pentru organizatiile non-profit de drept privat. Sponsorul isi poate deduce fara probleme in acest caz suma daca sunt indeplinite celelalte conditii legale.
Multumesc! Ma puteti ajuta, mai concret, unde este prevazuta aceasta exceptie?
Am gasit intr-un singur loc in Codul Fiscal aceasta exceptie, dar e prinsa la sponsorizarile din venitul microintreprinderilor.

Multumesc mult!
NU trebuie sa fie expres prevazuta undeva o asemenea exceptie, caci in mod evident institutiile publice sunt prezumate ca indeplinind conditiile, ca nefiind "fantoma" sau cu activitatea incetata etc.