Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Eu locuiesc cu parintii si bunica (mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Eu locuiesc cu parintii si bunica (mama mamei). Acum ...

Buna ziua! Eu locuiesc cu parintii si bunica (mama mamei). Acum 2 luni mama a decedat si bunica a inceput sa ne ceara sa vindem casa si un apartament, sa ii dam ei jumatate din bani. Toate spatiile au fost pe numele mamei inafara de un apartament care a ramas pe numele bunicii. Poate bunica legal sa ne oblige sa vindem casa? Mentionez ca spatiile au fost cumparate de bunica, dar pe numele mamei. In urmatoarele zile o sa mergem la un notar sa trecem spatiile pe numele meu si al tatalui meu. Multumesc anticipat! O zi buna!
JamesTheOtter, utilizator
În cazul descris de Dvs., bunica nu își moștenește fiica, deci nu are drepturi cu privire la moștenirea mamei Dvs.