Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi Mostenire ! Buna ziua, as dori sa primesc ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi Mostenire ! Buna ziua, as dori sa primesc niste informatii privind drepturile ...

Buna ziua, as dori sa primesc niste informatii privind drepturile de mostenire.
Bunica mea a murit acum 7 ani , dupa ce a murit nu a facut acte nici fiului ei ,nici mamei mele. Intre timp unchiul meu a murit( el are un fiu, dar este divortat de mama lui)
Intrebarea mea este, intre cine si cine ar trebui sa se dezbata mostenirea.
Mentionez ca el si-a luat (logic) toate lucrurile de pe partea tatalui sau , o garsoniera si un impozit neplatit la o masina neradiata de multi ani.
Mostenirea ii revine mamei sau trebuie impartita si cu baiatul unchiului meu?
moștenesc mama Dvs. și fiul unchiului decedat (care culege moștenirea prin reprezentare, în numele tatălui său).
In ce procentaj se mostenste?
Inca o problema , baiatul este in Italia nu doreste si nu putem lua contact cu el, exista vreo lege care sa ii faca nula mostenirea, au trecut mai mult de 5 ani de cand a murit tatal sau care nu avea acte pe casa, si mai mult de 7 ani de cand a murit bunica, actele fiind inca pe numele ei.