Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dacă soția este în ccc și vrea sa plece în alta ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dacă soția este în ccc și vrea sa plece în alta țară cu ...

Dacă soția este în ccc și vrea sa plece în alta țară cu contract pe o perioada de 3 luni pierde i se taie ccc???? Mulțumesc
Dreptul la stimulentul de inserție prevăzut la art. 7 se suspendă începând cu ziua următoare celei în care se constată ca, beneficiarul nu mai îndeplinește condițiile prevăzute la art. 12 din OUG 111/2010.

art. 12
(1) Drepturile prevăzute de prezenta ordonanță de urgență se acordă în situația în care solicitantul îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este cetățean român, cetățean străin sau apatrid;
b) are, conform legii, domiciliul sau reședința pe teritoriul României;
c) locuiește în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile și se ocupă de creșterea și îngrijirea acestuia/acestora.

In speta, plata indemnizatiei se va suspenda.