Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau ...

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau obligatoriu la notar?
Obligatoriu la notar, in forma autentica.
depinde de suma
gi-jane2 a scris:

depinde de suma

~150.000 RON, rezultati in urma vanzarii unui imobil.

Copilul singur la parinti (din cate se stie :) ), parintii 65+, copilul 40+

Multumesc!
Popu, utilizator
De ce depinde de suma?
pai daca ii dona 4000 de lei, de ce era nevoie de contract in forma autentica ? Nu era nevoie de niciun contract, dar poate voia parteaa donatoare sa ii aduca aminte evential zilnic ca i-a dat.
acuma ca ne-am lamurit ca e vb de 150 mii de lei, da, se face contract autentic, daca vreti sa ii donati oficial.

gi-jane2, moderator