avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau ...

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau obligatoriu la notar?
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 18:39, 8 Septembrie 2021
Obligatoriu la notar, in forma autentica.
depinde de suma
gi-jane2 a scris:

depinde de suma

~150.000 RON, rezultati in urma vanzarii unui imobil.

Copilul singur la parinti (din cate se stie :) ), parintii 65+, copilul 40+

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 7 Septembrie 2021
Popu, utilizator
De ce depinde de suma?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
pai daca ii dona 4000 de lei, de ce era nevoie de contract in forma autentica ? Nu era nevoie de niciun contract, dar poate voia parteaa donatoare sa ii aduca aminte evential zilnic ca i-a dat.
acuma ca ne-am lamurit ca e vb de 150 mii de lei, da, se face contract autentic, daca vreti sa ii donati oficial.


Ultima modificare: Miercuri, 8 Septembrie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Transfer bancar zaqk zaqk Buna ziua, Daca socrii vor sa imi faca un transfer bancar cu o suma de bani (60 000 de euro), avans pentru achizitionarea unei locuinte, pe banii aceia ... (vezi toată discuția)
Doresc să-i transfer o sumă de peste 10.000 euro copilului meu major. cum să procedez ca suma să nu fie impozitată? wrunning wrunning Buna ziua! Doresc a transfera o suma de peste 10.000 euro copilului meu major. Pentru a fi cert ca acesta nu va fi intrebat de taxe de impozit pe acesti bani ... (vezi toată discuția)
Regim donație valentinmitrachee valentinmitrachee Buna ziua! Avem urmatoarele articole din Codul Civil: CAPITOLUL II:Donaţia SECŢIUNEA 1:Încheierea contractului Art. 1011: Forma donaţiei (1) Donaţia ... (vezi toată discuția)