Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau ...

Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau obligatoriu la notar?
Concluzie este ca pentru bunuri corporale peste 25.000 de lei este obligatoriu contractul de donatie incheiat in forma autentica iar pentru cele sub 25.000 de lei nu. Costurile (minime) sunt de 0.25% din suma + tva, la care se adauga inregistrarea liberarlitatii intr-un registrul special (daca sunt doi parinti 2X5,95 lei = 11,90 lei si , hai sa spunem si verificarea regimurilor matrimoniale atat pentru donatari cat si pentru donator daca e cazul, 2X17.85 lei = 35,70 lei) deci 493,85 lei in total. Mai cautati oferte.

Forma donaţiei
(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.
(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.
(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.
(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.

~ Conținut șters la cerere ~