Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Amanta si copiii mei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Amanta si copiii mei

Am mai pus intrebarea asta, deci...sper sa nu plictisesc....

Ce impact va avea asupra fetitei mele faptul ca va vedea o alta femeie langa tatal ei?...(noi nefiind inca divortati, desi el nu mai locuieste cu noi din luna mai)...

Ei stau impreuna de ceva timp, dar de abia acum o "scoate in lume"...A prezentat-o tuturor intr-un cadru si intr-un moment extrem de nepotrivit...(Am mai scris asta la Divort si relatia extraconjugala...Si chiar vreau sa aflu opiniile dvs)...Iar sotul meu se pare ca are de gand sa-si faca programul de vizita la copii in compania ei...
Nu mi se pare deloc moral, cel putin deocamdata....Oricum, el nu prea vine sa-si vada fetele, decat de 2-3 ori pe luna...

Astept un sfat..parere....daca se poate...

va multumesc!
Faptul ca nu v-ati mai fi putut continua viata impreuna , nu inseamna ca dumnealui nu-si poate reface viata. Este destul de moral sa-si vizite ficele, chiar daca la domiciul sau se afla femeia cu care si-a refacut viata. Ganditi-va ca, la un moment dat, si alaturi de dvs va aparea o persoana ( pe care cu siguranta nu veti numi amant) care va va umple viata de bucurie..si langa care vor crete fetele dvs. Si va asigur ca nu va fi nimic imoral.
Tot ce v-am spus a fost atat in calitate de profesionist cat si in calitate de femeie divortata, care a acceptata ca fetita sa mearga la tatal ei ..in prezenta "celeilalte"...si nu-i nicio tragedie. Va asigur...
Puteti apela la ajutorul unui psiholog de copii, sa incercati sa faceti aceasta tranzitie mai usoara de la viata de familie la viata separata cu alti adulti langa parintii lor.
Puteti solicita la stabilirea programului de vizita pentru un timp vizita in prezenta dvs.

Va multumesc din suflet ptr mesaje.

Dar, femeia cu care "si-a refacut viata", e femeia care a bulversat si a dat peste cap cursul normal al cel putin doua vieti....E femeia care a destramat o casnicie pana atunci fericita, care l-a "zapacit" pe sotul meu si l-a facut sa plece de acasa, el parasindu-si domiciliul si copiii fara niciun regret, unul de 4 ani si celalalt pe atunci de 2 luni...E cea care m-a facut sa ma simt dintr-odata singura, fara sot, fara tata copiilor, fara ajutor...SINGURA! E cea din cauza careia sunt si mama si tata ptr copiii mei...E cea din cauza careia fetita mea cea mare imi pune fel si fel de intrebari despre faptul ca tati nu mai locuieste cu noi...

Oare moralitatea ei...si a sotului meu, de ce nu...nu este pusa sub semnul intrebarii?...

Imi pare rau, dar n-am cum s-o numesc altfel...decat amanta.

va multumesc!

Imi pare rau pentru situatia in care va aflati....dar nu puteti da vina pe alta persoana pentru ceea ce se intampla in viata si casnicia dvs. Cu siguranta aceea femeie nu l-a fortat pe sot sa plece de langa dvs si de langa copii. Decizia a luat-o sotul si nu aceea femeie....fiecare este liber sa faca ce doreste cu viata lui.
Si nu se pune problema moralitatii unei persoane intr-o astfel de situatie.....
Si este posibil , ca cea pe care dvs o numiti amanta sa devina, mai devreme sau mai tarziu, sotie a acelui barbat care este tatal copiilor dvs.
Cel mai bine este sa-i explicati fetitei ca tatal a ales sa plece de acasa si sa locuiasca cu altcineva, insa acest fapt nu inseamna ca tatal nu o iubeste. Nu este bine se invrajbiti copiii impotriva tatalui....
Niciodata nu m-am gandit sa-mi invrajbesc copiii impotriva lui...Acelasi lucru pe care mi-l spuneti dvs, doamna avocat Rozi, l-am spus si eu fetelor mele, ..adica celei mari..ptr ca cea mica e prea mica...Si anume: "tati va iubeste ft mult, doar ca prefera sa locuiasca in alta parte"...Nu va mai spun de unele replici ale ei, fiica cea de 4 ani: "pai, cum ne iubeste, daca nu vine sa locuiasca cu noi..." Si multe altele...

Cat despre persoana pe care o tot pomenesc...am dovezi clare ca ea ar fi vinovata, ca ea a inceput totul.....Dovezi mici..dar multe....Iar in final, sotul meu a plecat...

va multumesc!