Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copiii, frumusetea universala privita din prisma ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copiii, frumusetea universala privita din prisma sufletului meu si parintii, din pacate deveniti inapti, inadaptati samd !

N-am sa va salut cu banalul "bun/a gasit/ ziua" pentru ca, de mult timp nu mai gasesc nimic bun in zi/noapte.. Dar sper ca aceasta misiva sa va gaseasca bine.
In primul rand nu-mi vine inca sa cred ca eu, d-na K., matusa a doi copii "GLOBALI" - nu gasesc un alt termen de comparatie satisfacator- ajung sa "späl niste rufe" o situatie intima, in public.
Este vorba despre ceea ce se-ntampla in familia compusa din: o mama, un tata, o fetita cu varsta de 4 si 8 luni si respectiv baiat cu varsta de 2 ani si 9 luni.
Fetita, o fiinta extraordinar de precoce, calma, desteapta, iseata, agera etc. care, inca de la varsta de doi-trei ani, nu numai ca stie sa vorbeasca coerent, cu dictie, dar stie alfabetul scris/vorbit/citit la perfectie, sa numere pana la 100, poezii si etc si baietelul "argint viu" , acel copil tipic care stalceste cuvintele si mai e si poznas, mucos si mereu plin de praf...
Tatal, fratele meu mai mare, candva iesit de pe bancile facultatii de drept si, tipul demn de incredere totalä, tipul numit si "encicopedie" pentru cunostinta sa universala, indiferent de domeniul interesat si cu o mostenire genetica fizica/intelectuala bogata iar sotia, o femeie cu noul ei statut de "mama"-4 ani si 8 luni (+ sarcina, ca de´, de atunci suntem deja mame, noi femeile), impreuna si de comun acord, acum aproape trei ani in urma, au facut o decizie: ca ea sa plece intr-un stat din Europa sa munceasca .. cu posibilitatea ca oricand aceasta sa revina si iar sa plece ori de cate ori pofteste, ca doar nu-ti faci "programari" de vizita a copiilor, nu !? Dar limita de plecare a fost inceperea gradinitei a primului copil, ca doar asa e uman si firesc, sa ramai acasa cand copiii isi incep "viata sociala"! Copiii au fost crescuti, educati, hraniti etc de mama mea, si anume mamaia lor si de catre mine.. Eu care la randu-mi sunt casatorita si locuiesc de fapt si de srept in alt oras... foarte departe. Dar cum intre mine si primul nascut, fetita, a avut loc un "coup de foudre" atunci cand am cunoscuto in persoana (la varsta ei de 3 luni/botez) am decis.. inima a decis sa mai ramana ceva timp impreuna cu ea... iar "ceva-ul" asta ca timp a constat in episoade de "sedere" intre 9 luni, 3 luni, si 11 luni si alte 4 luni.. adica aproape toata varsta ei de pana acum, exceptie facand timpul cand mama fetitei era insarcinata cu cel de al 2-lea copil, mai mult sau mai putin stadiu avansat si pana la botezul acestuia. Imediat dupa botez, nefiind in posibilitatea sa alapteze, a decis sa-si lase si copilul al 2-lea la mama mea.. Am fost si nu am fost deranjati de aceasta hotarire a lor.. ori am "cautat" sa intelegem "gestul" ei/lor.. In plus, mama mea este cea mai frumoasa fiinta din lume, cea mai culta si calma, afectuoasa si responsabila.. o leoaica la propriu si nu doar ca semn zodiacal! Deci nu prezenta semn de pericol pentru sanatatea copiilor, fie ea fizica, mentala, emotionala etc. Si uite asa au (mai) trecut alti doi ani si cateva luni si copii au crescut in armonie, sanatosi, vigurosi si educati.. iar parintii, el prin prisma serviciului neptand sa-si viziteze copii mai mult de 1-2 zile/sapt. intr-un sat la 85 km departare... dar cu telefoane +/- zilnice ptr/la copii; iar ea, mama copiilor, cu episoade de privare contact fizic/tel. vocal cu copiii pe perioade de 4-5 luni .. si atunci cand fizic exista in viata lor, nu dura mai mult de 2 zile la 4 luni, ori 5 zile la 5 luni.. ambii de fapt privand copiii de apropierea aceea emotionala si afectiva, de cunoasterea aceea a propriului tau copil si invers, posibil doar prin "statul" constant langa/cu copilul tau, desi decizia lor ca parinti i-a privat de multe chestii specifice unui copil si bebelus, desi au decis sa se priveze de "a creste" impreuna cu proprii copii .. acum parintii se afla in acea situatie cand fata e incredibil de atasata de mine.. cu plansete si certuri catre mine din partea ei cum ca "si eu am parasito" si i-am promis ca n-o voi face niciodata.. ori baietelul, atasat de tata, dar cu aceleasi iesiri emotionale fata de mama mea (ptr baiat este mamaia lui ptr. ca in ea a "descis ochii" deci o percepe ca atare).. desi stiam ca va veni aceasta zi greu emotional incarcata noi toti.. acum nu inteleg de ce parintii isi acuza, cu precadere fetita -pentru ca este singura care poate vorbi si coerent dar fiind si mai mare- pentru gesturile ei verbale imperative si fizice si, ma refer efectiv la respingere la propriu a mamei ei, dar cu retinere de respingere al tatalui ? Adica cum catalogati astfel de oameni care se trezesc dupa ani de zile, cand copii incep viata sociala si cand ei, parintii, de bun acord si in toate facultatile lor mintale au privat acesti copii de prezenta lor in viata acestora, isi acuza propriul copil de lipsa de respect ba mai mult ii adreseaza expresii de genul: "fitoaso!" ori mama ei pe deasupra, ca si cand eu as fi facut rau emotional/psihic copiilor, cu precadere fetita, ii impune (nu cunosc cu ce ton/gest) sa-i spuna fetita lu' "tusi" ca "sä-ti faci proprii täi copii si sä-i iubesti pe äia, nu pe mine ca eu nu-s fetita ta.." Ca si cand eu nu as sti care este statutul meu in viata ficäruia si/ori in viata sociala si de zi cu zi.. desi aceasta "mama" mie direct nu-mi va adresa niciodatä astfel de "oferte" mizerabile, eu incerc sa raman calma si de fapt sa constat ca devin "martorul" unui abuz emotional si psihic fäcut de ea asupra copilului.. Nu inteleg indignarea ei, care desi nu duceau si nu duc lipsa banilor chiar si färä sä fi plecat ea din tarä, nu duc/eau lipsa unui trai destul de modest, de ce mäcar n-ai respectul sä multumesti ori sä fii multumitä cä cineva iti iubeste copilul si timpul cat tu ai lipsit, acel cineva s-a ocupat de el, s-a jucat, au invatat cantece si poezii impreuna.. etc. De ce sa influentezi un suflet pur intr-un stil atat de marsav!?
Imi doresc ca d-stra, sa nu credeti ca despre cuvintele adresate de fetita sunt supärarea mea ci felul in care cineva, care ar trebui sa duca "produsul" frumoas crescut si educat, mai departe intr-un mod la fel de sanätos si civilizat si nu sä te comporti josnic si imoral si sa influentezi negativ inocenta unui copil, care a fost , pana la virsta de 4 ani si 8 luni, crescut sanatos si cu educatia de a-si "iubi" si respecta parintii..

Dar dupa o asa lunga, misiva, cum o numesc eu, dati-mi voie de fapt sa istorisesc de fapt o chestiune care are relevanta si importanta mult mai mare decat "oful" de mai sus; si acela nu de neglijat! Si anume:

D-na mamä a fetitei, tot de comun acord cu sotul, tatäl copiilor si respectiv fratele meu mai mare, au decis ca este timpul ca ea, mama copiilor, sä-si ia din nou "zborul" cätre una din tärile vestice..!!!
1. Sotul lucreaza in M.I sau care o fi initialele ptr. Ministerul de Interne cu un salariu destul de frumos... Asa a fost mereu sotul angajat acolo, inca dinainte sa se nasca copiii.. deci d-na mama nu a plecat de "räu" fie el material/financiar nici cä n-avea mancare BIO ori cä o ducea räu in casä d.p.d.v. afectiv, emotional si tot felul de "bolsheturi" , ori cä ar fi agresatä din stanga, drapta de sot.. nici cä copii sunt cu deficiente fizice/psihice.. deci intr-o relatie care presupune ca e alcatuita din cel putin 2 persoane, in cazul de fatä, o casatorie, d-na mama a copiilor, a plecat pana acum si urmeaza sä plece in octombrie iar, cu "undä verde" de la tatä/sot!!! Si-au propus ca in timpul säpt. o oustoaicä sa aibe grijä de copii, iar in weekend o femeie care are habar de cresterea copiilor... Deci "foamea" orbirea asta dupa "€€€€€€€€€" a fäcut si face ca si "mintile mai strälucite" s-o ia razna.. Ei bine, eu si mama mea, nu ne-am propus sä stäm cu mäinile in sän.. dar mai ales eu.. mama mea are frica de consecintele ce vor urma dacä apelez la "Protectia Copilului".. desi copii sunt "produsul" extraordinar si in 99% al mamei mele, eu nu voi perimite ca acesti copii pana la urma sä nu aibe o figurä constantä al TATÄLUI si a MAMEI ! Adica nu esti fortat sa fii pärinte dacä ti-ai dat seama cä "bä, nu pot!" "nu am stofä" dar nici sä-ti bati joc , nu de munca celor 3-4 ani dedicati de altii in locul tau, dar pur si simplu de niste copii, de starea lor emotionalä si psihicä!!! Fetita a ajuns sa fie pudica cu mine (!!!????!!!!) cand vine vorba de spalat la fundulet !!!!!!! Ori ea, fetita, sä mä pocneascä atät de puternic si färä nici o "discutie" contradictorie intre mine si ea (desi n-a fäcut-o niciodatä pänä acum cäteva zile) , a ajuns fetita sä mä ciupeascä pänä-mi lasä vänätäi ori sä tipe la mine.. in acest mod sä väd cä a ajuns fetita sä-si refuleze stresul si nervii.. un copil la 4 ani crescut sänätos si totusi cu dor de mamä, dar care anul acesta respingerea mamei de cätre fetitä a fost paralizantä ptr mine.. totusi, uite unde am ajuns..!!! Eu stiu un lucru: cä daca aceasta femeie pleaca iar, copii nu voi permite sä fie spälati, hräniti si educati de o mänä sträinä, un cap al cärui IQ /culturä nu este cunoscut... nu permit atät timp cät pärintii au tot ce e necesar ptr cresterea armoniasä a unui copil.. mai putin iubirea, un factor extrem de important, si vointa! Copii au nevoie de figurä constantä in viatä.. iar cand 2 parinti existä/traiesc si au puterea de a "intretine" 2 copii, dar nu vor, ba mai mult decid sä-si dea copii de pe o mäna pe alta ca si cand acestia ar fi o "mingie de ping pong" , ca si cand acestia au nevoie de un chilot in cura si un blid cu mancare, eu nu vreau si nu VOI STA CU MAINILE IN SAN!!! Si exact asa cum i-am spus fratelui meu mai mare, tatäl acestor copii, "EU, singurul RÄU BUN si BINE pe care-l voi face vreodatä impotriva ta, este sä apelez la tot ce inseamnä PROTECTIA COPILULUI !!! Ptr ca daca exista iubire dar partea financiara era problema, pana si asa ati fi primit de la stat ajutorul necesar!!! Dar fiind o familie cu un venit financiar excelent, cu produse diverse de ale guriii luate "gratis" de la mama, cu tot ce tine de imbracat ptr copii primite in exclusivitate de la mine de la primul näscut si pänä acum si care vä scuteste pänä si ptr urmätorii 2-3 ani sä cumpärati voi haine varä/iarnä/toamnä etc ptr copii si tot continuati sä privati acesti copii de figura stabila a mamei si tatälui, eu voi face tot ce-mi stä in putere , (si reusesc sä mut si muntii din loc) sa aduc la un final toatä sarada, josnicia si lipsa de umanitate a voasträ !!!" Eu care locuiesc de mai bine de 6 ani in Germania am reusit sa "cresc" si sä "invät" cu si despre el/ei copilul/copiii mai mult decät au fäcut-o ei, si nu ptr cä "treceau prin probleme" si acum in al 12-lea ceas" cand primul copil a inceput "viata sociala" si ca si inainte de acest eveniment si acum are nevoie de MAMA si TATA, nu voi asista ca un spectator la distrugerea acestor copii! Este imperios sä stie /stim care va fi "figura" lor stabila in viatä!!! Va rog sä mä ajutati cu o informatie, douä, nouä, in afarä de a mä trimite sä consult legile.. deja citite.. teoretic as sti la ce usä sä bat, dar as vrea ca acesti pärinti sä "vadä" faptul implinit, dar nu acela grav, in care vor intelege cä eu nu glumesc cä atunci cand spun "te iubesc" ori cand vine vorba de un copil, accept acest termen ca si copilul in sine, ca pe "doar un chilot in cur" si "un blid de mäncare", cum am mai spus. Vreau sä se simte nu doar teoretic amenintati de mine, dar nici nu mi-ar conveni un control de la "social" o datä si gata, ori o datä la 6 luni, cänd intre timp aceasta femeie va /poate fi plecatä!
P.S.: N-am sä recitesc scrisoarea mea ptr cä dacä observ cä n-am (mai) fost coerentä, trebuie sä rectific, ori sterg, ori o iau de la capät ori ori ori...
Important poate: situatia are loc in Galati. Si o vizita la un cabinet pe aici, nu-mi displace dar nu dacä practic nu se reuseste o "amenintare" o "avertizare palpabilä" a acestei familii !
Multumesc celor care au dedicat timp acestei scrisori, povesti, cred eu cu adevärat diferitä ptr cä vorbim de pärinti cu IQ-uri si faculäti mintale intregi! Ori asa stiam multi dintre noi pana acum ceva timp...
Cu dragm D-na K. Kitti
este sä apelez la tot ce inseamnä PROTECTIA COPILULUI !!!

Poate la dvs in Germania inseamna ceva, la noi nu inseamna mare lucru. Daca ati face o sesizare, ar veni si ar intocmi un raport ca sunt bine ingrijiti si cam atat.
Teoretic, puteti cere copiii in plasament, insa ar fi greu si daca ati locui in Romania, de unde sunteti, nicio sansa.
Parerea mea e ca numai discutand cu parintii copiilor si chiar cu mama dvs sa le puna in brate copiii, puteti sa ii aduceti pe o oarecare cale buna.
Buna dimineata,
Nu stiu care este legislatia in Germania, dar inca sunt romanca ! In plus, vorbesc doar din perspectiva femeie-mama-om!
Iar daca in urma unei sesizari, cum spuneti si d-stra,i tot ce va fi constatat va fi ceva de genul: "mda, copiii sunt foarte bine ingrijiti" ca aspect estetic, din puntul meu de vedere copii nu sunt o astfel de superficiala constatare. Un copil este "bine ingrijit" atunci cand in urma unui test psihologig, se constatä cä emotional/psihic este bine ingrijit !
Chiar nu e nimic de facut atunci cand ambii parinti sunt de acord ca mama, cea mai importanta figurä, sa plece si sä-si arunce" copiii in bratele diferitelor persoane asa zise "baby-sitter" "mame surogat" ? Vorbim de o familie care-si permite cresterea sanätoasä a copiilor, dar preferä sa fie pärinti unul 1 zi/säpt iar celälalt 2-4zile/4-5luni si cu toate acestea, in imbecilitatea lor, se asteaptä ca la intoarcerea lor, ei sä fie imbrätisati de copii si sä le fie si spus "te iubesc, mi-a fost dor de tine" !!! Chiar nu por fi avertizati astfel de parinti ? Nu existä o lege care sä spunä: "bä, ori esti mamä/tatä ori iti luäm copiii si-i vom da altora care stiu, vor si reusesc sä fie pärinti!" ?
Cred ca ma interesa dacä acesti pärinti pot fi amenintati cu Art. 305 Cod Penal Abandon Familie, ori speriati cu Legea 272/2004 Art. 60 pct. c, ori amenintati cu aceeasi Lehe 272/2004 ordinul 219; regäsesc situatia si-n Art. 94 ori Art. 378 lit. a, b Noul Cod Penal.. Cineva cu experientä imi poate spune dacä se aplicä aceste legi ori una din ele, avand in vedere cazul relatat!?
Stimată doamnă,
Sunteţi departe de ce se întâmplă în Romania în privinţa bunăstării minorilor.
Legea citată de Dvs., art 378 Cpc se aplică doar dacă unul din părinţi nu a plătit 3 luni consecutiv pensia alimentară stabilită prin hotărâre judcătorească, şi atunci părintele la care locuieşte copilul trebuie să demonstreze reauavoinţă a celui rău platnic; dacă acela declară că nu are loc de muncă, atunci nu e reavoinţă, chiar dacă omul plesneşte de sănătate şi de putere de muncă.
Orice reclamaţie aţi face la autorităţi, veţi avea acelaşi răspuns:copiii sunt bine îngrijiţi.
Este în schimb abuz psihologic grav care duce la decăderea din drepturile părinteşti dacă, de exemplu, în locul mamei dvs. ar fi tatăl care stă zilnic cu copiii şi când mama, cu drept la program de vizită, nu este lăsată să ia copilul cu ea sau dacă copilul refuză repetat să plece cu ea; în situaţia descrisă de dvs., mama poate acuza pe mama dvs., soacra ei, că a alienat parental copiii.
Buna seara,
Multumesc frumos pentru informatii. Mama mea nu a facut decat sa se ingrijeasca de ambii copii lasati de parinti, ei.
Vorbim de o persoana scrupuloasa si integra, asa ca nici nu intra in discutie chestia cu influentarea in mod negativ a unui copil; ba din contra, a insuflat si influentat (ca si eu dealtfel) copiii sa se "intoarca" cu iubire la mama lor.. Asta si-a facut-o insasi mama lor, prin lipsa ei fizica si indiferenta ei de a sta in contact cu copiii! Chestiuni care, daca vor fi cerute sa fie demonstrate, este mai mult decat usor cum ar fi (niciodata nu a sunat mai mult de 2 ori in 4 luni, ori in ultimele 6 luni si-a sunat o singura data copiii !) acesta a fost dorul, iubirea si grija ei pentru de copiii !
P.S.: Vreti sa-mi spuneti ca, o familie cu copiii si ambii parinti perfect capabili, din toate punctele de vedere, sa ofere crestere copiilor, dar totusi unul din parinti-mama- doreste sa plece si tatal este si el de acord, NU EXISTA LEGE care sa-i traga la raspundere pe acestia?!?
Vorbim de 2 oameni care nu au probleme de ordin financiar si etc. ca multi alti parinti si, cu toate astea nu pot fi trasi la raspundere?!? Incredibil !
Voi cauta mai departe legi... Stiu ca acolo undeva exista o lege care sa previna acesti parinti din a-si bate joc de acesti copiii atat de frumos, atat de sanatos si echilibrat crescuti !
P.S.: Ma refeream la Art. 378 lit. a din Noul Cod Penal.