Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reclamatie repartitoare. Cum se poate reclama calculul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reclamatie repartitoare. Cum se poate reclama calculul gresit ...

Reclamatie repartitoare.
Cum se poate reclama calculul gresit al repartizarii caldurii prin repartitoare? In lege/ordonanta se specifica faptul ca trebuie sa se inregistreze " cu acuratete" consumul real de energie termica. Repartitoarele au abateri de pana la 50% , astfel ca se poate dovedi foarte usor lipsa acuratetei prin montarea pe un calorifer a unui contor de energie termica ce nu are abateri atat de mari . Cum poate fi fortata asociatia sa tina cont de contorul montat ( se poate si sigila ) si nu de calculele eronate facute de firmele fantoma care au impanzit orasele ? Chiar si modul in care sunt montate si calculul puterii caloriferelor lasa de dorit ( sunt aproximari pentru cele de fonta iar pentru cele de tabla se cer documentele de achizitionare , daca nu , tot din burta) . De exemplu la noi la bloc una din coloane ( uscatoria) nu are repartitoare , insa au pus un repartitor la subsolul blocului ! Pai ce relevanta mai au calculele rezultate ? Asociatia spune ca de vina e firma de citire! Dar eu nu am contract cu firma de citire , ci asociatia ! De asemenea ANPC nu are jurisdictie , fiindca eu nu achizitionez nimic direct de la firma de citire ....
Numai operator economic autorizat poate impune asociatiei de proprietari sa ia in evidenta index consum altul decat repartitor de costuri dispus prin hotarea adunarii generale a membrilor proprietari
Nu este responsabila firma de citire pentru modul cum au fost instalate repartitoarele de cost
Autoritatea pentru protectia consumatorului nu are competente sa se implice
Este problema care tine strict de asociatia de proprietari prin reprezentantii sai legali si tertii cu raporturi juridice care detin obligatia sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in domeniu
Totusi firma percepe o taxa pentru citire , dar si pentru repartizare costuri . In cazul meu era aceeasi firma care a montat ( gresit ) repartitoarele cu cea care trimitea ulterior repartizarea costurilor. La un moment dat au schimbat formula , i-am prins , si cea care a corectat a fost Firma de citire , si abia apoi Asociatia a aplicat identic ( bineinteles ca total empiric fiindca numarul de unitati de pe repartitor dintr-o luna , nu este egal cu numarul de unitati din alta ca pret unitar ....)
Eu voiam sa subliniez aspectul contrar al legii care spune " cu acuratete " iar repartitoarele nu au aceasta caracteristica!
Intotdeauna pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar de la inceputul discutiei sa precizati date relevante
Daca firma care a instalat repartitoarele se ocupa si de calcul consum,atunci in baza documentului de predare primire,sigilare repartitor,sesizati oficial operatorul economic sa dispuna veriifcari,eventual inlocuire aparat
Reclama este sufletul comertului...orice aparat de masura are marja de eroare
Multumsc ynocentta pentru promptitudine , insa am pus toate datele. Faptul ca nu intelegi principiile repartitorului nu te va ajuta nici daca iti dau date cu privire la unitati inregistrate de repartitor , coeficienti si alte elemente din calcul. Repartitorul nu masoara energia primita. Poate fi folosit ca element de comparatie daca toate apartamentele au aceleasi conditii . Degeaba masoara repartitorul delta T pe factor timp , daca in caloriferul meu nu se asigura acelasi debit ca in cel de la parter. De asemenea conform instructiunilor de montaj , trebuie sa fie fix la jumatatea caloriferului si la aceeasi inaltime fata de podea , in toate apartamentele. Acest lucru nu este respectat de nici o firma de instalare. Revin la cele puse in intrebare : Cum pot fi obligat sa respect o lege care spune sa montez pentru "acuratete" repartitoare, care numai acuratete cu au, si nu e vorba de marja de eroare . Aceste aparate masoara altceva , nu energia consumata!