Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum reclami un calcul gresit cu repartitoare pentru ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum reclami un calcul gresit cu repartitoare pentru caldura? ...

Cum reclami un calcul gresit cu repartitoare pentru caldura?
Pentru calculul repartizarii cheltuielilor cu incalzirea la bloc, s-au montat repartitoare, modul in care sunt montate si calculul aferent acestora este insa eronat in cele mai multe cazuri. Cum se poate reclama diferenta constata ( voi monta un contor in paralel pentru un calorifer - NU REPARTITOR!) . Daca din comparatia aceasta vor iesi diferente, iar din experientle anterioare au fost de 30-50%, intotdeauna in plus la repartitoare, cum voi putea sa cer corectarea fiindca firma de repartitoare nu are contract cu persoana fizica, iar asociatia nu face nici o reclamatie. Cum ramane cu legea care spune : "masurarea cu acuratete a consumului " si care nu poate fi asigurata ? Coloanele blocurilor nu au toate contor , unle au un contor pentru 2 coloane, iar firma de repartitoare a pus repartitor pe una din coloane ca sa poata sa imparta .......
Realitatea demonstreaza ca este o diferenta enorma intre ce prevede si impune dispozitia legala,si cum se respecta si aplica aceasta
Trebuie sa cunoasteti ca orice aparat de masura tehnic are o marja de eroare recunoscuta de producator
Raportul juriidc de preluare date consum/index lunar si calcul c.v unitati agent termic consumat individual se incheie intre executant operator economic autorizat si beneficiar persoana juridica asociatia de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul are dreptul legal sa conteste valoarea impusa in lista lunara de intretinere la presedintele de asociatie care are obligatia l;egala sa raspunda in termen de 10 zile
Exista obligatii dar legiuitorul in inteleapta lui misiune a omis intentionat sa prevada si sanctiuni pentru cei care nu respecta si nu aplica legea,astfel ca...nici presedintele de asociatie nici firma responsabila nu se grabesc sa solutioneze eventualele probleme/contestatii
Initial notificati oficial presedintele de asociaie cu obligatia respectarii disp L nr 196/2018 referitor la drepturi si obligatii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltueililor aferente solutionarii in instanta
Daca afirmati ca nu este caz singular ar fi de preferat ca demersul sa fie realizat in grup de cat mai multi dintre proprietarii care se simt prejudiciati
oare nu ar trebui avocatul poporului sa constate ca sunt incalcate drepturile cetateanului : nu pote reclama , nu poate avea un un proces corect etc. si sa anuleze obligatiile stabilite prin alte legi de a monta repartitoare?
E inutil să montați un contor in paralel cu un calorifer.
Cum se face acest montaj și ce fel de contor este acesta?Cat costă montajul și contorul?
A mai făcut cineva un astfel de montaj și a putut să dovedeasca ceva cu asta?
mitabiciclista, utilizator
contorul masoara cu o acuratete maxima , poate 1-3 % toleranta , insa daca se compara cu repartitorul( calculul facut de firma) abaterea va depasi 20 % . Asta pentru ca repartitorul nu tine cont de cantitate de apa care tranziteaza caloriferul si de temperaturile de intrare si iesire ale apei din calorifer. Repartitorul masoara doar diferenta de temperatura dintre calorifer si mediul ambiant .... Un contor ieftin e 600 lei , un repartitor este peste 200 ( e adevarat cu montaj ...) Diferenta de calcul estimata pentru 4 calorifere depaseste 50 de lei pe luna . Dar nu problema gasirii diferentei ma preocupa , ci rezolarea. O sa vada omul ceea ce banuia , ca este furt si ca repartitoarele sunt doar pentru profitul firmelor cu dedicatie. Asa si ? Unde se duce , ce face ? ANPC zice ca nu are treaba ca nu ai contract , la Primarie unde cotizeaza aceste firme nu se sinchiseste nici unul, asociatia are si ea partea ei, fiindca ghiciti ce: cei cativa decidenti nu vor plati instalarea repartitoarelor .... Iar statul mai vine si pune si amenda ca nu le-ai montat, ca sa asigure o felie buna de cozonac acestor lipitori care sunt firmele de repartitoare!
La incalzire dumneavoastra platiti calorii.
Daca vreti sa puneti contor, trebuiesc 2 pe fiecare calorifer - pe tur si pe retur, si sincronizate, pentru ca dumneavoastra trebuie sa masurati caloriile - si pentru asta trebuie sa stiti fiecare litru de agent termic cu ce temperatura a intrat in calorifer, si cu ce temperatura a iesit, pentru a putea determina caloriile care au ramas la dumneavoastra.

Din ce spuneti dumneavoastra, omul nu banuie nimica, omul e sigur ca teoriile conspirationiste sunt in intregime adevatare.