Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, ma numesc Alina, detin in proprietate o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, ma numesc Alina, detin in proprietate o garsoniera ...

Buna ziua, ma numesc Alina, detin in proprietate o garsoniera in Bucuresti, am un copil, si partenerul meu de viata este cadru militar, tot in Bucuresti. Daca ne-am casatori, cf. H.G.1867/2005 (stabilirea cuantumului si conditii de acordare a compensatiei lunare pt.chiria cadrelor militare in activitate din MAN) ar pierde aceasta chirie. El are doi copii , unul este deja angajat in Bucuresti. Exista vreun articol in legi prin care putem sa ne casatorim, dar sa-si poata pastra compensatia?Multumesc anticipat.
Nu exista articol de lege prin care puteti sa va casatoriti, iar sotul sa-si poata pastra compensatia.

Una dintre conditii este:
- cadrul militar în activitate ori soția/soțul acestuia nu deține o locuință proprietate personală în garnizoana/localitatea în care a fost numit în prima funcție, a fost mutat în interesul serviciului, a fost detașat și/sau împuternicit -pentru Cadrul militar în activitate numit în prima funcție, mutat în interesul serviciului, detașat și/sau împuternicit într-o altă garnizoană/localitate decât cea în care își are domiciliul ;

sau

- nu deține locuință proprietate personală nici el și nici soția/soțul în garnizoana/localitatea de domiciliu - pentru Cadrul militar în activitate numit în prima funcție, mutat în interesul serviciului, detașat și/sau împuternicit în garnizoana/localitatea în care își are domiciliul.