Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună ziua am și eu o întrebare trebuie sa schimb ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună ziua am și eu o întrebare trebuie sa schimb buletinul ...

Bună ziua am și eu o întrebare trebuie sa schimb buletinul fiicei care împlinește 18 ani și sai fac și băiatului buletin de 14 ani unde locuim nu suntem proprietari și nici contract de închiriere nu avem iar persoana care nea luat în spațiu când am schimbat adresa nu este în tara cum altfel am putea proceda. Va mulțumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri
propritarul poate face o procura unui cunoscut din tara pentru acest lucru. daca mai vrea. procura se poate face la consulatul regiunii unde este inregistrat cu domiciliul/ resedinta.
daca nu locuieste cu forme legale, ar trebui sa vina in tara.
adriandimitriu, utilizator
Dacă solicitantul nu este proprietarul imobilului, este necesară declaraţia scrisă a găzduitorului, aceasta se consemnează pe cererea pentru eliberarea actului de identitate, în prezenţa lucrătorului de evidenţă a persoanelor.

În situaţia în care găzduitorul ori reprezentantul legal/persoana împuternicită nu se poate prezenta la momentul depunerii cererii, împreună cu solicitantul, declaraţia de primire în spaţiu poate fi dată cu cel mult 90 de zile înainte de data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate la notarul public din ţară ori în faţa poliţistului din structurile teritoriale ale Poliţiei Române şi, cu cel mult 6 luni înainte de această dată, la misiunea diplomatică sau oficiul consular de carieră al României din străinătate ori la autorităţile străine competente. În acest ultim caz, declaraţia de primire în spaţiu va fi prezentată tradusă şi legalizată potrivit normelor legale în vigoare.
[ link extern ]