Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am și eu o întrebare as dori sa devin ucenica la un ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am și eu o întrebare as dori sa devin ucenica la un salon de ...

Am și eu o întrebare as dori sa devin ucenica la un salon de înfrumusețare ce obligații are angajatorul fata de un ucenic ?
Se plătește postul de ucenic ?
Extras din Legea 279/2005:
[ link extern ]

- Angajatorul are obligația de a desemna un coordonator de ucenicie care îndrumă ucenicul în vederea dobândirii competențelor profesionale necesare calificării pentru care se organizează ucenicia la locul de muncă.

- Obligația de încheiere a contractului de ucenicie, în formă scrisă, revine angajatorului

- Obligațiile suplimentare ale angajatorului sunt:
a) să asigure ucenicului toate drepturile pe care i le conferă un contract de muncă încheiat pe durată determinată proporțional cu timpul lucrat;
b) să asigure ucenicului pregătirea practică necesară calificării în care ucenicul se formează profesional;
c) să asigure ucenicului accesul la pregătirea teoretică și practică corespunzătoare programului de formare profesională, finalizat cu certificat de calificare profesională a adulților, în condițiile Ordonanței Guvernului nr. 129/2000 privind formarea profesională a adulților, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
d) să asigure finanțarea programului de formare profesională a ucenicului, dacă acest program nu este finanțat din alte surse.