Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu Asociatia de proprietari si inundarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu Asociatia de proprietari si inundarea apartamentului prin traseele de cablu electric

Buna ziua !

Trec printr-o situatie foarte dificila. Eu locuiesc la etajul 3, intr-un imobil de 4 etaje. Precizez ca la etajul 4 nu locuieste nimeni, apartamentul este gol si nelocuit de ani buni. Proprietarul apartamentului, care este de negasit (plecat in strainatate) este dat in judecata de catre Asociatia de proprietari din cauza datoriei foarte mari la intretinere, iar acum apartamentul este in litigiu. Eu ma inund de fiecare data cand ploua, prin lustra de la bucatarie, de asemenea si pe hol tavanul este umed. Avand in vedere situatia destul de periculoasa deoarece se poate produce un scurt circuit, am rugat administratia sa ma ajute, insa ei refuza pe motiv ca nu e treaba lor. Si mi-au spus ca, ma priveste pe mine rezolvarea situatiei, deoarece mie imi ploua in casa si nu lor. Dupa lungi cautari, am reusit sa gasesc pe cineva care sa imi deschida usa apartamentului de la etajul 4, insa surpriza este ca acolo nu este nimic care sa arate ca ar fi o problema de la apartamentul respectiv. Ci doar un pic gresia din bucatarie a fost desprinsa (probabil a fost pusa direct pe parchet). Asa cum eu ma inund foarte tare, ma asteptam ca la etajul 4, sa fie apa la fel ca la mine. Intrebarea mea este cum as putea eu sa remediez problema aceasta, sa apelez la firma de asigurari, si sa refac acoperisul, dar daca nu este de la acoperis si o sa am in continuare probleme. Totusi nu ar trebui Asociatia de proprietari sa se ocupe de aceasta problema ? Din punct de vedere legal, rezolvarea problemelor de genul acesta (inundatii, probleme cu acoperisul blocului, tevi sparte) nu apartine Asociatiei de proprietari ? Administratorul blocului imi zice ca el nu are nicio obligatie, ca nu ploua la el. Daca fac acoperisul blocului pe asigurarea mea facultativa, asiguratorul isi va recupera banii de la asociatie sau nu ? Eu nu mai stiu la cine sa apelez, deoarece toate lumea este nepasatoare. Cei de la asociatie doresc sa intre sa vada in apartament, insa cel ce mi-a deschis usa apartamentului refuza sa le deschida si lor, pe motiv ca “daca ii pune sigiliu la apa”, in conditiile in care oricum apartamentul este in litigiu. Credeti ca as rezolva ceva daca as depune o plangere la politie impotriva Asociatiei de proprietari sau daca i-as da in judecata ? Va multumesc foarte mult si imi cer scuze pentru povestioara mea cea lunga !
S.h.55, utilizator
asiguratorul nu o sa accepte sa repare acoperisul pentru ca e treaba asociatiei si toti proprietarii trebuie sa plateasca conform cotei parti

luati legatura cu presedintele asociatiei sa identifice si remedieza problema(cerere scrisa cu nr de inregistrare)....daca nu raspunde in 10 zile mergeti mai departe la primerie cu reclamatie impotriva presedintelui

ii puteti sugera presedintelui, ca pana acum doar dvs ati fost inundat, dar e posibil ca de la urmatoarea ploaie sa ajunga apa pana la subsol

la genul asta de vecini pe care nu ii intereseaza ca doar nu ploua la ei...i-as convinge cu cate o galeata de apa pe coloanele tehnice pentru fiecare picatura de apa ce imi intra in ap din cauza acoperisului
Traim intr-o tara unde daca dai de greu tot tu cazi vinovat, si ajungi sa platesti pentru indiferenta si nepasarea altora. La randul lor, vecinii sunt foarte revoltati deoarece nu doresc sub nicio forma sa participe la plata. Pur si simplu, sunt prins in situatie si nu gasesc o solutie, nimeni nu ofera ajutor, sprijin, intelegere.

hob a scris:

asiguratorul nu o sa accepte sa repare acoperisul pentru ca e treaba asociatiei si toti proprietarii trebuie sa plateasca conform cotei parti

luati legatura cu presedintele asociatiei sa identifice si remedieza problema(cerere scrisa cu nr de inregistrare)....daca nu raspunde in 10 zile mergeti mai departe la primerie cu reclamatie impotriva presedintelui

ii puteti sugera presedintelui, ca pana acum doar dvs ati fost inundat, dar e posibil ca de la urmatoarea ploaie sa ajunga apa pana la subsol

la genul asta de vecini pe care nu ii intereseaza ca doar nu ploua la ei...i-as convinge cu cate o galeata de apa pe coloanele tehnice pentru fiecare picatura de apa ce imi intra in ap din cauza acoperisului

Ar fi util daca ati lua legatura cu un expert tehnic judiciar in specializarea electrice si cu altul in specializarea constructii (gasiti lista la Biroul local pentru expertize tehnice judiciare de pe langa tribunalul din judetul dvs. sau pe site-ul MJ) care sa identifice cauza inundatiei si sa intocmeasca un raport scris.
Respectivul raport va poate folosi in instanta daca va decideti sa deschideti actiune impotriva asociatiei de proprietari/ proprietarului.
Lista de la MJ o gasiti aici: [ link extern ]
Pentru solutionare este oblogatoriu sa realizati expertiza tehnica care va concluziona factorii generatori si va evalua prejudiciile generate la proprietatea dv
Acoperisul imobilului d elocuit in comun reprezinta parte comuna
Asigurarea starii tehnice a partii comune de constructii si de instalatii din iobilul de locuit in comun intra in responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Nu se justifica plangere la politie care nu are competenta sa solutionexze astfel de spete
Daca fac acoperisul blocului pe asigurarea mea facultativa,

Legal,nu puteti executa interventii la partea comuna de imobil din asigurarea facultativa care vizeaza strict proprietatea dv