avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa parinteasca fara titlu de proprietate.Bună ziua! ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa parinteasca fara titlu de proprietate.Bună ziua! Nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul ...

Bună ziua!
Nu avem titlu de proprietate pe casă și terenul aferent , locuită în prezent de mama, care s-a căsătorit în 1956 cu tata( decedat în 1992)
Casa este a bunicilor care au decedat 1978,respectiv 1988.
Nu s-a făcut succesiune, nu există certificat de moștenitor.
Cum procedăm pentru obține pe numele mamei, sau al nostru (suntem doi frați) Titlul de proprietate?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: RobuSanda , utilizator 12:52, 1 Noiembrie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Mama dumneavoastra, dumneavoastra si fratii dumneavoastra, puteti invoca uzucapiunea de 30 ani, in ceea ce priveste terenul.

Uzucapiunea reprezinta o modalitate originara de dobandire a dreptului de proprietate.

Ea produce efecte retroactive, de la data exercitarii posesiei.

Veti invoca jonctiunea posesiilor, unind posesia dumneavoastra, cu posesia bunicilor, respectiv a tatalui dumneavoastra.

Va fi efectuata o expertiza topografica, in vederea masurarii si identificarii terenului.

In probatiune, va fi depusa la dosarul cauzei situatia juridica a imobilului, de la PRIMARIE, precum si un istoric de rol fiscal.

In ce priveste constructia detinuta fara autorizatie, puteti invoca accesiunea imobiliara artificiala.

Veti propune, in vederea audierii, doi martori, de preferat vecini, care sa aiba cunostinta de posesia exercitata de bunicii dvs, de catre parinti de dvs.


Ultima modificare: Vineri, 29 Octombrie 2021
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Mulțumesc!
Am vazut, la un moment dat raspunsul la întrebări relativ similare prin care se propunea o cale mai simplă, scurta prin așa numitul Ordin al Prefectului.
Oare în cazul nostru este posibil să recurgem la Ordinul Prefectului?
Ultima modificare: Luni, 1 Noiembrie 2021
RobuSanda, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Uzucapiunea de 30 de ani fata de mostenitori Mircea1787 Mircea1787 Vă propun speţa mea de uzucapiune să vă daţi cu părerea dacă ar avea şanse de reuşită sau nu....încă nu am formulat cererea. Orice sfat e ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune Ioana197312 Ioana197312 Buna ziua, as dori sa stiu cum pot dobandi o proprietate prin uzucapiune. Detin o casa mostenita de la tatal meu care in acte are suprafata de 50 mp , in ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune teren fara acte leorot leorot Buna ziua, Am un teren in oras, pe care am si o casa. Ambele cu acte in regula, declarate si impozitate. In continuarea curtii am 400 mp gradina, care a ... (vezi toată discuția)