Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Donatie autentica de la prieten. Pot primi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Donatie autentica de la prieten. Pot primi o suma de bani, sub forma de donatie autentica, ...

Buna ziua, Pot primi o suma de bani, sub forma de donatie autentica, de la un prieten, bani cu care sa achizitionez un imobil, in nume propriu, imobil care sa nu fie supus partajului?
Da
Daca sotul/sotia recunoaste (printr-o declaratie in forma autentica) ca pretul pe care il achitati la dobandirea bunurilor reprezinta un bun propriu al dvs (primit printr-o donatie, autentica la randul ei) si se declara de acord ca bunul pe care il cumparati sa fie intabulat pe numele dvs ca proprietar exclusiv (in temeiul art 340 lit g Cod Civil), nu va impiedica nimic sa cumparati acest bun ca bun propriu la dumneavoastra, acesta nefiind supus partajului.
Puteti semna separatia de bunuri, si sa primiti donatia ulterior, apoi sa faceti achizitia imobilului.
hmarce, utilizator