Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Prescriere sulta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Prescriere sulta

in urma unei hotarari judecatoresti din 2012 pentru o succesiune, socrul meu a avut de platit sulta la doi frati. Cadastrul efectuat pentru terenurile cuvenite sunt ipotecate pana la plata acestor sulte. Socrul meu a platit aceste sulte prin mandat postal cu confirmare de primire dar OCPI Buzau cere ca cei doi frati sa faca si o declaratie notariala prin care sa confirme aceste primiri a sultelor. Intre timp unul din frati a decedat, al doilea are si aceasta declaratie notariala iar in ultima luna a decedat si socrul meu. Va intreb, in acest caz, cum sa procedam deoarece scoaterea de sub ipoteca ne este necesara la efectuarea succesiunii dupa socrul meu. Multumesc anticipat.
Este complicat, sunt decedati in speta, sunt succesibili in speta, este nevoie de certificate de mostenitori, declaratii amiabile, iar in caz de neintelegere, chemari in judecata. In final, o veti rezolva doar in instanta, dupa o analiza pertinenta a situatiei de fapt.