Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CURIOZITATE , vânzare apartament proprietate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CURIOZITATE , vânzare apartament proprietate (moștenit) , căsătorit, ...

CURIOZITATE , vânzare apartament proprietate (moștenit) , căsătorit, conform art.340 CC bun propriu , de ce notariatul solicită certificatul de căsătorie ?!
Pentru ca notarul are obligatia de a verifica in Registrele Nationale Notariale daca ati incheiat vreo conventie matrimoniala si de a mentiona in cuprinsul contractului starea dvs civila.
raluk0207, utilizator
Mulțumesc,, zi bună !
sau (și) în ideea că dacă apartamentul este notat ca locuință a familiei este nevoie de acordul celuilalt soț, chiar neproprietar, pentru înstrăinare.
Exemplu. Mi-am cumparat un imobil, apoi m-am insurat si dupa cativa ani vreau sa vand acel imobil. Curiozitate: de unde stie notarul ca sunt insurat?! Intreb pt. ca nu mi-au stiut starea civila cei de la evidenta populatiei!!!
Va întreabă.
Iar la căsătoriile încheiate după întrarea în vigoare a noului Cod civil, va găsește starea civila în funcție de cnp, la Registrele Naționale Notariale.