avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Reprezentare parte din strainatate pentru acord divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Reprezentare parte din strainatate pentru acord divort

Buna ziua,
Parintii mei divorteaza. Unul din parinti este in tara si a intentat proces de divort. Celalalt parinte este plecat in strainatate.
Este posibil ca parintele din strainatate sa poata fi reprezentat la proces, pentru semnarea acordului de divort de catre o alta persoana. In cazul unui raspuns pozitiv, ce acte sunt necesare, pentru reprezentare si daca ele pot fi facute fara ca parintele respectiv sa se intoarca in tara.
Parintele plecat poate imputernici un avocat printr-o procura speciala, sa se ocupe de divort.
Procura se intocmeste la Ambasada sau Consulat
Da, dacă este un divorț prin acordul părților avocatul va poate ajuta fără sa fie prezent soțul din străinătate.
Avocatul o sa verifice și competenta instantei romane ca sa nu existe probleme de niciun fel.
Înțelegerea soților trebuie sa fie pe întreaga situatie și nu doar parțială ca sa se evite judecata.
Avocatul va verifica și acest lucru mai înainte de termenul de judecata.
Pentru depunerea actelor de divorț știu că se poate împuternici un avocat, Nu este necesar ca la data stabilită pentru finalizarea divorțului să fie prezenți personal soții ?

raluk0207 a scris:

Parintele plecat poate imputernici un avocat printr-o procura speciala, sa se ocupe de divort.
Procura se intocmeste la Ambasada sau Consulat

Exact în ideea aceasta întreb, dacă pentru finalitatea divorțului se poate ca să fie un reprezentant legal al unei părți?

Adrian ALBU a scris:

Pentru depunerea actelor de divorț știu că se poate împuternici un avocat, Nu este necesar ca la data stabilită pentru finalizarea divorțului să fie prezenți personal soții ?

raluk0207 a scris:

Parintele plecat poate imputernici un avocat printr-o procura speciala, sa se ocupe de divort.
Procura se intocmeste la Ambasada sau Consulat



la divortul in instanta, nu.

Adrian ALBU a scris:

Pentru depunerea actelor de divorț știu că se poate împuternici un avocat, Nu este necesar ca la data stabilită pentru finalizarea divorțului să fie prezenți personal soții ?

raluk0207 a scris:

Parintele plecat poate imputernici un avocat printr-o procura speciala, sa se ocupe de divort.
Procura se intocmeste la Ambasada sau Consulat



Alte discuții în legătură

Mandatar pt divort si intampinare hella hella Buna ziua! Am 2 intrebari la care sper sa pot primi raspuns. Sunt casatorita din 2006 si avem un copil de un an. Am depus actiune de divort din culpa comuna. ... (vezi toată discuția)
Divortul la notar cellalt geaman cellalt geaman dupa trecerea celor 30 de zile calendaristice , daca unul din soti, plecat fiind in strainatate, nu se poate prezenta la notar, poate delega pe cineva ? (vezi toată discuția)
Despre divort adiida adiida Suntem in USAavem 2 copii,de 6 ,respectiv 15 ani si vrem sa divortam,mai precis eu vreau,dar el este de acodr cu divortul ,precum si cu paftul ca amindoi copii ... (vezi toată discuția)