avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Am achizitionat un apartament si doresc sa ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Am achizitionat un apartament si doresc sa il renovez, ...

Buna ziua
Am achizitionat un apartament si doresc sa il renovez, dar prima data doresc sa rezolv o problema in baie. Tavanul este deteriorat din cauza a numeroase inundatii din partea persoanelor care locuiesc in apartamentul de deasupra. Am incercat sa iau legatura cu proprietarul sa rezolvam aceasta problema, dar este plecat din tara si la asociatie nu a lasat niciun un nr de telefon sau o adresa. Mi s-a spus ca contributia o achita o ruda de-a proprietarei. Am luat legatura cu aceea ruda si cu mama proprietarei dar refuza sa ne de-a un nr de telefon sa vorbim noi personal si sa rezolvam problema pe cale amiabila.. Au promis ca problema se va rezolva , au fost doar vorbe si nimic concret. Noi am cerut doar sa repare tavanul pentru ca este asa de deteriorat incat noi vedem de jos placa de gresie din baia lui si sa repare sifonul. Am facut si o reclamatie la asociatie si doresc sa stiu care este calea si baza legala ca aceasta problema sa se rezolve.
Cu stima,
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:02, 8 Ianuarie 2022
Daca amiabil nu ati reusit sa solutionati,va ramane varianta sa notificati oficial proprietarul cu obligatia executarii reparatiilor si acoperirii prejudiciului generat de starea tehnica a instalatiei individuale-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Demersul catre asociatia de proprietari este nejustificat deoarece ,aceasta este responsabila strict pentru partea comuna de constructii si de instalatii dn condominiu
Cum sa o notific dacă ea e plecata din tara, la asociație nu exista nici nr de telefon nici adresa. Iar rudele refuza sa iau legătura cu ea

ynocentta a scris:

Daca amiabil nu ati reusit sa solutionati,va ramane varianta sa notificati oficial proprietarul cu obligatia executarii reparatiilor si acoperirii prejudiciului generat de starea tehnica a instalatiei individuale-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Demersul catre asociatia de proprietari este nejustificat deoarece ,aceasta este responsabila strict pentru partea comuna de constructii si de instalatii dn condominiu

Pentru ca dv sa fiti exonerat de raspundere ,este necesar sa probati ca ati desfasurat toate demersurile,or notificarea oficiala este proba indubitabila necesara inclusiv in instanta de judecata
De acea am exprimat optiunea cu notificarea oficiala a proprietarului ,care va fi anuntat de rudele care detin cheia acces in apartament
Chiar daca ,corespondenta cu notificarea va este returnata cu motivatia destinatarul lipsa ,dv dovediti legal ca ati facut demersul pentru informare
Repet ,nu desfasurati demersuri catre asociatia de proprietari ,deoarece aceasta nu este responsabila in speta a carei solutionare depinde strict de proprietarii implicati
Asociatia de proprietari este responsabila strict de partea comuna de constructii si de instalatii din condominiu
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Ianuarie 2022
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate fi obligată asociația de proprietari să se implice în rezolvarea unei probleme cu un locatar cu probleme psihice, care inundă atât toată coloana, cât și scara blocului? Vlad M. Vlad M. Buna ziua. As dori sa stiu cateva aspecte despre competentele si obligatiile Asociatiei de proprietari in rezolvarea unei spete pe care o voi prezenta mai ... (vezi toată discuția)
Probleme vechi cu inundațiile, proprietar nou. cine, ce plătește? giullianna giullianna Buna dimineata! Vreau sa redau o situatie cu care m-am confruntat si astept parerile dumneavoastra. De vreo 2 luni am cumparat un apartament. De aproximativ o ... (vezi toată discuția)
Inundatie baie apartament LARRY32 LARRY32 Buna ziua! Va rog sa-mi dati un sfat urgent!!! Anul trecut prin noiembrie-decembrie vecina de la apartamentul de sub mine a venit spunandu-mi ca am ... (vezi toată discuția)