Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calitatea de asigurat medical.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calitatea de asigurat medical.

Buna ziua,
Am o întrebare privind calitatea de asigurat medical.
Un zilier care are un venit brut de 630 lei și net 425 lei pe săptămână ( 2520 lei brut și 1700 lei lunar) având în vedere reținerile 820 lei lunar, impozit și cas se încadrează ca și asigurat?
Mulțumesc.
george-neagu, moderator
Activitatea desfășurată în condițiile legii nu conferă zilierului calitatea de asigurat în sistemul public de sănătate. Acesta se poate asigura opțional în sistemul public de sănătate potrivit prevederilor art. 180 din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
Mulțumesc