Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Dacă o persoana lucrează ca și zilier ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Dacă o persoana lucrează ca și zilier dar angajatorul ...

Buna ziua! Dacă o persoana lucrează ca și zilier dar angajatorul plătește și CAS din 2019 zilierul are vechime în munca? Se poate verifica vechimea în munca la Itm? Multumesc.
Adriansky, utilizator
Activitatea prestata in calitate de zilier nu constituie vechime in munca.

Pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri se datorează contribuția de asigurări sociale datorată bugetului asigurărilor sociale de stat, conform prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conferind zilierului calitatea de asigurat în sistemul public de pensii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Buna ziua. Mulțumesc de răspuns. As dori sa mai știu dacă pentru perioada în care am lucrat ca zilier se poate cumpăra vechimea în munca. Am 24 de ani. Pot sa plătesc eu contribuție la fondul de șomaj? Mulțumesc.
Vechimea in munca nu poate fi cumparata... Potrivit Legii 52/2011, pentru veniturile realizate din activitatea prestată de zilieri se datorează contribuția de asigurări sociale datorată bugetului asigurărilor sociale de stat, conform prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, conferind zilierului calitatea de asigurat în sistemul public de pensii.
Astfel, perioada cat ati prestat activitate ca zilier este luata in calcul la pensie.

Pentru somaj intrebati la AJOFM, De la 1 ianuarie 2018 nu se mai plateste contribuția pentru somaj.