Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara. Costin ma numesc si am nevoie de o ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara. Costin ma numesc si am nevoie de o lamurire de la ...

Buna seara. Costin ma numesc si am nevoie de o lamurire de la un specialist: Lucrez in cadrul unei societati private in calitate de agent de securitate prestand progrmul 12 ore de zi, 24 ore liber, 12 ore de noapte, 48 ore liber. Mentionez ca in data de 01.12.2021 am efectuat 12 ore de noapte iar in data de 25.12.2021, 12 ore de noapte. Intrucat aceste doua zile au fost sarbatori legale, ar fi trebuit sa fi fost platit 200% conform CCM si CIM, inclusiv orele lucrate in zilele de sambata si dumunica, conform planificarii, ceeace nu s-a intamplat. Am mers la resurse umane solicitand lamuriri, iar sefa serviciului mi-a comunicat ca intrucat imi desfasor activitatea in ture, doar diferenta dintre nr de ore lucrate efectiv si nr de ore normate pt luna respectiva imi sunt platite 200%. Intrebare: este corect raspunsul sefei serviciului R.U., sau nu. Doresc lamuriri in ambele situatii. Multumesc anticipat pt raspuns si lamuriri.
Se platesc cu acel spor doar orele lucrate in zilele de sarbatoare legala.