Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... norma de munca lunara pentru o sectie de spital
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

norma de munca lunara pentru o sectie de spital

cum se determina numarul de ore suplimentare (lucrate in zile de sambata si dumunica) si cum se acorda liberele aferente acestor ore intr-o sectie de spital unde se lucreaza in tura continua- tura 1 de la 07.00-19.00 si tura 2 de la 19.00-07.00?
Pana acum ni se platea zilele de sambata si duminica dublu si aveam o zi de liber.
Asta insemna ca in cadrul calcului orelor suplimentare intra 7 ore vinerea dupa amiaza,12 ore sambata la tura de zi si de noapte, 12 ore la tura de zi duminica si 5 ore la tura de noapte de duminica.
Deci ca sa luam ca exemplu luna februarie- 20 zile lucratoareX 8 ore/zi=160 ore norma de munca lunara.Fiind program continuu fiecare dintre noi lucra o zi dimineata,urmatoarea de noapte si apoi doua zile libere.Astfel fiecare a totalizat 14-15 ture cu un total de 156-168 de ore si un numar de 31-48 ore suplimentare( lucrate de vineri dupa amiaza pana duminica.In noua cerinta ni se impune ca sa intocmim un program cu norma de munca efectuata in timpul saptamanii iar orele suplimentare se injumatatesc aproape datorita noului mod de calcul:se plateste o data si se da un liber pentru fiecare sambata si duminica.Cum este corect si daca ma puteti ajuta cu un exemplu de program pentru februarie,intocmit dupa exigentele conducerii.#-o#-o
buna dimineata!
1.Orele lucrate intre sambata ora 0 si duminica ora 24 se platesc cu spor de 100 la suta (prin suma compensatorie la nivelul salariului din luna decembrie 2009 cf legii 330/2009 si oug nr 1/ 2010)Acestea nu sunt ore suplimentare
2. Pentru ceea ce depaseste 160 de ore ( in februarie) este necesara o solicitare din partea conducerii si acordul salariarului.In 2010 aceste ore suplimentare nu se platesc si se compenseaza cu timp liber corespunzator pana la 31 martie 2011.(legea 329 si 330/2009)
3.Nu stiu ce functie ocupati dar intocmirea graficului de lucru este atributul conducerii sectiilor.Solicitati celor in drept sa-si faca datoria si apoi sa fiti platiti asa cum ati muncit.
4.un program cu norma de lucru in timpul saptamanii inseamna un program de luni pana vineri cate 8 ore.Nu se poate intocmi un program de lucru care sa indeplineasca in mod concomitent ambele conditii.
In programele de 12 ore/24 ore , este de preferat a se lucra numarul aferent de ore lunar . Exemplu : in luna februarie 20 zile lucratoare*8 ore= 160 ore
160 ore/12 = ~14 ture de 12 ore .
In acest caz se evita efectuarea de ore suplimentare si se tin mai bine suib control zilele libere . Orele lucrate , asa cum s-a precizat aici se platesc cu un spor de 100%
( se platesc o data iar sporul revine din liberele platite )
~ Conținut șters la cerere ~