Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Daca am dat unei persoane o suma de bani ( cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Daca am dat unei persoane o suma de bani ( cu chitanta, pe firma ...

Daca am dat unei persoane o suma de bani ( cu chitanta, pe firma lui ) pentru a-mi face o mobila, iar acea persoana mi-a facut doar jumatate din mobila si nu mai raspunde la telefon si nici la mesaje, pot depune plangere pentru abuz de incredere?
Buna ziua,

V-as sugera sa depuneti o actiune civila prin care sa solicitati rezolutiunea contractului si restituirea sumei achitate. Cercetarea penala dureaza destul de mult singurul avantajul fiind ca nu veti avea de achitat taxa de timbru ca si in civil.

O zi buna.
Cu stima,
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Multumesc !