Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, se poate aplica grila de salarizare din ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, se poate aplica grila de salarizare din legea salarizării ...

Bună ziua, se poate aplica grila de salarizare din legea salarizării unice pentru un salariat ce lucrează într-o clinică medicală ce aparține de o persoană juridică privată (o fundație) ?

Astfel, mă interesează să cunosc dacă un salariat poate primi un salariu mai mare (minimul din legea salarizării unice) întrucât acum primește un salariu sub minimul pentru ocupația pe care o are (are minimul pe economie).

Vă mulțumesc!
Salariul din grila se poate stabili prin negociere ...
Sunt de acord. Mă interesează dacă fundația poate fi obligată la acordarea salariului din grilă.
Nu poate fi obligată....legea este pentru bugetari.