avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc parcare S3 - apartment închiriat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc parcare S3 - apartment închiriat

Bună ziua,

Dețin un apartment in București pe care l-am închiriat anul trecut. Contractul este înregistrat la Anaf.

La momentul respectiv nu dețineam un loc de parcare, dar, între timp am câștigat prin licitație un loc de parcare (S3).

Pe locul de parcare câștigat parchează de câțiva an un vecin.

Doresc întâi să-l contactez și sa ii explic situația actuala, dar as vreau sa fiu pregătit și pt situația în care nu va exista înțelegere amiabila, și ma intreb:
- are drept legal sa parcheze chiriașul pe locul meu de parcare, avand in vedere ca autorizația a fost emisa pe nr meu de înmatriculare? Dacă nu, cum as putea sa procedez? Trebuie semnat un contract de comodat sau ceva asemenator?

Vă mulțumesc anticipat!

Ultima modificare: Duminică, 20 Februarie 2022
StefanLu, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:00, 22 Februarie 2022
Locul de parcare ,contractul de concesiune si autorizatia de utilizare au fost eliberate strict la cererea dv care intruniti conditiile legal prevazute pentru alocare spatiu parcare vehicul
Chiriasul nu intruneste conditiile de acordare loc parcare
Citiți contractul pt locul închiriat și regulamentul.Daca nu la respectați e posibil sa pierdeți locul de parcare !
pana una alta, vb cu vecinul sa va elibereze locul platit, apoi, puteti lasa sa parcheze cine vrea


gi-jane2 a scris:


apoi, puteti lasa sa parcheze cine vrea

Daca un vecin constata ca locul este utilizat de catre alta persoana decat de titular,daca anunta serviciul din primarie-automat locul respectiv se realoca altui solicitant
Sunt o multitudine de astfel de situatii in care proprietarul cu obligatii achitate la zi,inchiriaza sezonier sau in regim hotelier,vecinii reclama ca locul nu este folosit de catre titular si primaria anuleaza contractul de concesiune si realoca locul de parcare altui solicitant interesat ...care poate a si reclamat situatia...
nu au cum sa faca asta la o sesizare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc parcare furat, sector 4 camelia50 camelia50 Parchez de mai bine de 20 ani in fata blocului unde stau, pe un loc care pana acum 2-3 luni nu era inregistrat la primarie Au numerotat locurile iar vecinul, ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare Lazar Cosmin-Celestin Lazar Cosmin-Celestin Buna ziua! In fata blocului,unde m-am mutat,exista mai multe locuri de parcare numerotate,care se pot fi luate prin contract de la centrul de Parcari(Sector ... (vezi toată discuția)