Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Spatiul din fata casei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Spatiul din fata casei

Buna ziua,
Pe strada pe care locuies daca ajung acasa dupa ora 18:30 nu prea mai gasesc locuri de parcare. In fata blocului meu este o casa si cand se intampla sa nu gasesc loc de parcare las masina pe trotuarul din fata acelei case fara sa blochez drumul de acces spre casa. Trotuarul are 6 m de la garadul casei pana la sosea asa ca nu blochez nici accesul pietonilor. Problema mea este ca proprietarul casei a inchiriat o bucata de teren din fata unde s-a deschis un magazin si locul unde parchez masina este in fata acelui magazin si de cateva zile ma cert cu chiriasul si am ajuns pana la stadiul de amenintari. Vreau sa stiu daca legal am voie sa parchez acolo masina. Va multumesc anticipat.
Pentru raspuns concret era necesar sa precizati daca in zona respectiva exista indicatoare rutiere care sa atentioneze asupra interdictiei de stationare auto
trotuarul din fata acelei case reprezinta domeniu public,care teoretic nu poate fi ocupat fara acordul autoritatii locale
las masina pe trotuarul din fata acelei case

Este adevarat ca exista o lipsa acuta de locuri special amenajate pentru parcare auto,dar parcarea pe trotuar nu este o solutie tocmai legala
Pentru indepartarea situatiilor neplacute,fie incercati sa obtineti contract de concesiune loc de parcare,fie analizati variantele gasirii altui loc de parcare care sa nu creeze dispute
Nu exista nici un indicator rutier. Dupa raspunsul dvs. inteleg ca nu pot sa parchez masina nici un fata trotuarului, asa cum se procedeaza pe strada mea, pentru ca este patiu public? In fata blocului se parcheaza masina paralele cu trotuarul si pe partea dreapta cat si pe partea stanga iar pe sosea mai au loc sa treaca 2 masini care vin din sensuri opuse si nu exista nici un indicator rutier de parcare si acest stil de parcare se practica de 17 ani ( de atat timp locuiesc aici ). Toata lumea parcheaza ilegal?
Da,pe domeniul public daca nu exista amplasate indicatoare speciale,nu este voie sa fie stationate autovehicule
Dovada o constituie ca toate evenimentele rutiere ,tamponari/caderi turturi/furturi,etc,care au avut drept obiect autovehicule stationate pe domeniul public - nu au beneficiat de acordarea politei de asigurare
Aici pot sa va contrazic pentru ca eu anul trecut am gasit masina lovita in fata blocului ( pe domeniu public asa cum ati zis nu in parcare ) si am beneficiat pe polita de asigurare dupa ce un reprezentant al firmei de asigurare a venit la locul unde s-a pretrecut evenimentul si a facut o constatare a evenimentului si a daunelor.
@ynocentta
Dovada o constituie ca toate evenimentele rutiere ,tamponari/caderi turturi/furturi,etc,care au avut drept obiect autovehicule stationate pe domeniul public - nu au beneficiat de acordarea politei de asigurare

Si atunci de ce mai sunt politele de asigurare CASCO?
Credeti ca sunt facute doar pentru atunci cand "se invarte roata"?:slap:

Daca nu aveti indicatoare rutiere care sa va interzica parcarea, nu blocati intrarea/iesirea din curte, aveti dreptul sa parcati fara probleme pentru ca este spatiul domeniului public, sunt mii de masini parcate asa.