Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna studii medii?

buna ziua
in perspectiva participarii la un concurs, vă rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste criteriul impus prin condiţiile de concurs si anume studiile medi.
cei de la resurse umane spun ca : studii medii inseamna scoala profesionala, liceu sau liceu cu diploma de bac
va rog un punct de vedere legal.
multumesc!
maxim studii postliceale, minim studii studii profesionale, cred
Buna ziua !
Sistemul national de invatamant din Romania este urmatorul :
1. Invatamant preuniversitar:
-Preşcolar, cuprinzând: grupa mică, grupa mijlocie, grupa mare, pregătitoare pentru şcoală;
-Primar, cuprinzând: clasele I-IV;
-Secundar, care cuprinde:
•învăţământul secundar inferior(general), organizat în două cicluri care se succed: gimnaziu, clasele V-VIII şi ciclul inferior al liceului sau şcoala de arte şi meserii, clasele IX-X;
•învăţământul secundar superior(mediu): ciclul superior al liceului, clasele XI – XII/XIII, precedat, după caz, de anul de completare;
- Postliceal( invatamant mediu).

2. Invatamant superior.
Baza legala : legea învăţământului nr. 84/24.07.1995, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Cu stima !
Liceu cu diploma de bac sau postliceala