avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce inseamna studii medii?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce inseamna studii medii?

buna ziua
in perspectiva participarii la un concurs, vă rog sa ma lamuriti in ceea ce priveste criteriul impus prin condiţiile de concurs si anume studiile medi.
cei de la resurse umane spun ca : studii medii inseamna scoala profesionala, liceu sau liceu cu diploma de bac
va rog un punct de vedere legal.
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Isa Radov , Consultant resurse umane 15:36, 14 Ianuarie 2010
maxim studii postliceale, minim studii studii profesionale, cred
Buna ziua !
Sistemul national de invatamant din Romania este urmatorul :
1. Invatamant preuniversitar:
-Preşcolar, cuprinzând: grupa mică, grupa mijlocie, grupa mare, pregătitoare pentru şcoală;
-Primar, cuprinzând: clasele I-IV;
-Secundar, care cuprinde:
•învăţământul secundar inferior(general), organizat în două cicluri care se succed: gimnaziu, clasele V-VIII şi ciclul inferior al liceului sau şcoala de arte şi meserii, clasele IX-X;
•învăţământul secundar superior(mediu): ciclul superior al liceului, clasele XI – XII/XIII, precedat, după caz, de anul de completare;
- Postliceal( invatamant mediu).

2. Invatamant superior.
Baza legala : legea învăţământului nr. 84/24.07.1995, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Cu stima !
Liceu cu diploma de bac sau postliceala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoala profesionala alin81 alin81 Buna ziua am o mare rugaminte...as dori sa stiu daca scoala profesionala de 3 ani absolvita se incadreaza la studii medii...si daca da in ce lege se incadreaza ... (vezi toată discuția)
Buna seara, am deschis o firma si vreau sa ma incadrez ca tehnician ... clavl23 clavl23 Buna seara, Am deschis o firma si vreau sa ma incadrez ca Tehnician IT, am 12 clase terminate pe profilul Mate-Info (fara diploma de BAC). Am si experienta ca ... (vezi toată discuția)
Studii buiavasi buiavasi Buna seara! As dori sa ma lamuriti si pe mine daca studiile medii sunt 12 clase cu diploma de bacalaureat sau fara si unde este precizat acest ... (vezi toată discuția)