avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... viza de flotant
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

viza de flotant

buna ziua ,Ma numesc cojocaru adriana din craiova, sunt casatorita si avem un copil de 3 ani,cu toti stam cu chirie intr-un apartament cu 2 camere.dar nu avem mutatie la acea adresa ,suntem luati in spatiu la adresa cumnatei mele Ca in fecare an am facut si noi actele pentr acordarea subventiei pentru caldura si spre mirarea noastra cererea pt subventie ne-a fost respinsa pe motivul ca nu locuim la adresa la care am facut cererea,mentionez ca locuim cu chirie la aceasta adresa de aproximativ 4 ani si in fiecare an am beneficiat de aceasta subventie,mai mentionez ca avem depus de 2 ani si jumatate la primarie dosar pentru obtinerea unei locuinte sociale (anl) unde este inscrisa adresa unde locuim cu chirie pentru a beneficia de subventie ni s-a cerut sa ne facem cat mai urgent mutatie pe buletin pe adresa unde locuim cu chirie Cum se poate face mai repede acest procedeu si de ce este nevoie ?Se poate rezolva cu viza de flotant sau cu ajutorul unui notar? Va multumesc foarte mult si astept raspuns urgent de la dvs
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 13:04, 14 Ianuarie 2010
Conform ultimelor modificari legislative, pentru a primi subventia de caldura, pe langa contractul de inchiriere, trebuie sa dovediti ca aveti domiciliul sau viza de flotant la acea adresa. Trebuie ca proprietarul sa mearga cu dvs. la sectia de politie si sa dea o declaratie ca accepta sa va ia in spatiu. Viza de flotant se elibereaza cam intr-o saptamana.
multumesc ptr timpul acordat si ptr mesaj ,buna ziua ! , Am uitat sa mentionez ca noi nu avem nici o forma legala, ca locuim la adresa aceasta ,nu avem contract de inchiriere ,deci ce facem in cazul acesta ? a.r u.
adrianacojocaru84 a scris:

multumesc ptr timpul acordat si ptr mesaj ,buna ziua ! , Am uitat sa mentionez ca noi nu avem nici o forma legala, ca locuim la adresa aceasta ,nu avem contract de inchiriere ,deci ce facem in cazul acesta ? a.r u.
adrianacojocaru84 a scris:

buna ziua ,Ma numesc cojocaru adriana din craiova, sunt casatorita si avem un copil de 3 ani,cu toti stam cu chirie intr-un apartament cu 2 camere.dar nu avem mutatie la acea adresa ,suntem luati in spatiu la adresa cumnatei mele Ca in fecare an am facut si noi actele pentr acordarea subventiei pentru caldura si spre mirarea noastra cererea pt subventie ne-a fost respinsa pe motivul ca nu locuim la adresa la care am facut cererea,mentionez ca locuim cu chirie la aceasta adresa de aproximativ 4 ani si in fiecare an am beneficiat de aceasta subventie,mai mentionez ca avem depus de 2 ani si jumatate la primarie dosar pentru obtinerea unei locuinte sociale (anl) unde este inscrisa adresa unde locuim cu chirie pentru a beneficia de subventie ni s-a cerut sa ne facem cat mai urgent mutatie pe buletin pe adresa unde locuim cu chirie Cum se poate face mai repede acest procedeu si de ce este nevoie ?Se poate rezolva cu viza de flotant sau cu ajutorul unui notar? Va multumesc foarte mult si astept raspuns urgent de la dvs
Chiar si asa: mergeti cu proprietarul la sectia de politie sa dea declaratia pentru a putea primi dvs. viza de flotant. Insa in cazul in care nu locuiti la acea adresa cu forme legale (contract de inchiriere, etc) este posibil ca primaria sa nu va primeasca dosarul pentru subventia de caldura (legislatia in domeniu prevede faptul ca aceasta subventie se acorda persoanei care detine un titlu legal asupra locatiei respective: titlu de proprietate, contract de comodat, contract de inchiriere...)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract anl elf14 elf14 Buna ziua. Am un contract de inchiriere, pe numele meu, pentru un apartamant ANL. La acea data eram singura. Recent, m-am casatorit, am luat numele sotului si ... (vezi toată discuția)
Viza de flotant bobeid bobeid Buna ziua. Cu cateva zile un urma o persoana a incheiat un contract de inchiriere (in calitate de chirias) cu proprietarul imobilului. Toate bune si frumuase. ... (vezi toată discuția)
Diferenta intre flotant si primire in spatiu carmaw carmaw buna ziua, Mama mea( acum prea batrina ) are in prop o garsoniera pe care o inchiriaza de 5 ani la un cuplu=avem contract de inchiriere inregistrat dar nu au ... (vezi toată discuția)