Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. As-i avea urmatoarea intrebare. Fiind ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. As-i avea urmatoarea intrebare. Fiind angajat ca Inginer ...

Buna ziua.
As-i avea urmatoarea intrebare.
Fiind angajat ca Inginer (conform cod COR) in perioada 2007-2018, avand in fisa postului ATRIBUTII DE SOFER PROFESIONIST (in cadrul atributiilor mele am condus pentru firma la care lucram ca inginer , autoutilitare peste 3,5 Tone -pot dovedi cu foi de parcurs, facturi, si fisa postului).
Intreabrea fiind daca atributiile din fisa postului (anexa la CIM) se pot considera ca si vechime . Mi-ar trebuie vechime , deoarece este o cerinta esentiala pentru ocuparea unui post bugetat. De mentionat ca lege ca si conditie nu este sepcificat ce fel de vechime se solicita doar vechime.
Multumesc.
Atributiile din fisa postului (anexa la CIM) nu se pot considera ca si vechime .

Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic