Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, pentru soferii, care utilizeaza un camion ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, pentru soferii, care utilizeaza un camion cu macara ...

Buna ziua, pentru soferii, care utilizeaza un camion cu macara "hiab", pentru transport marfuri, cum este mai corect sa fie incadrati, ca si functie. Multumesc
Activitatea desfasurata este de transport de marfuri. Soferul asigura transportul de marfuri. Soferul macaragiu incarca/ descarca marfa in/ din camion.
Camionul poate fi condus de un sofer profesionist care are si un atestat/ autorizatie de macaragiu.
Sa inteleg, ca incadrarea o pot face ca si "conducator auto transport rutier marfuri" iar la medicina muncii este necesar, ca pe fisa de aptitudine, sa fie specificat si cond.auto si macaragiu? Va multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este corecta incadrarea doua functii intr-una.

Incadrarea o faceți pe conducător auto, dacă atribuțiile principale sunt de transport.
Cornel Vasile, Consilier juridic
La examinarea medicala se are in vedere ca lucratorul efectueaza 2 activitati - conducator auto si macaragiu. Trebuie sa detina "apt" pntru ambele activitati.
@ USPAl
Incadrarea corecta daca ambele activitati sunt mentionate in fisa postului este : Sofer automacaragiu, cod COR 834305.

Codul COR nu prevede functia /meseria de sofer profesionist.

Daca doar transporta , nu foloseste si macaraua, atunci incadrarea este : Conducator auto transport rutier de marfuri, cod COR 833201
Cornel Vasile, Consilier juridic