Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare raport de serviciu!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare raport de serviciu!

Buna ziua! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema: sotul meu este angajat in cadrul unui SRL ca servant pompier, de aproximativ 5 ani. Din februarie a.c. a obtinut un certificat de handicap accentuat pe care l-a dus la firma in vederea obtinerii scutirii de la impozitul pe salariu de care beneficiaza persoanele cu handicap conf Legii nr. 448/2006. Din acel moment a fost sunat de catre sef ca trebuie sa vorbeasca cu un avocat, ca nu mai e apt si mai mult decat atat vor sa-i inceteze raportul de serviciu. Va rog sa-mi spuneti daca este legala aceasta concediere pt acest motiv cu atat mai mult cu cat, in momentul angajarii, a prezentat adeverinta de la medicul de familie in care era prevazut ca sufera de psoriazis cronic dar ca este apt de a fi angajat in functia repectiva. Avand in vedere cele relatate, cum poate schimba datele problemei, un certificat de handicap in detrimentul persoanei cu handicap si chiar al firmei angajatoare, cand cu totii stim ca atat persoanele cu handicap au dreptul la niste beneficii si firma angajatoare la fel! Ba chiar sunt obligate prin lege, sa aibe si persoane cu handicap angajate! M-ar ajuta un cadru legal daca se poate, pentru a combate opinia angajatorului. Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra, multumindu-va anticipat!
valerica123, utilizator
In baza certificatul de handicap accentuat prezentat, medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale emite fisa de aptitudine a lucratorului pentru postul de lucru ocupat.
Daca va fi declarat "inapt" sau "apt conditionat", in conditiile in care angajatorul nu ii poate oferi un alt loc de munca pentru care sa fie declarat "apt" sau in care sa poata fi respectate conditionarile nominalizate de medic, lucratorul poate fi pus la dispozitia fortelor de munca din judet.