Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Poti sa îți faci buletin de identitate ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Poti sa îți faci buletin de identitate daca ești ...

Buna ziua! Poti sa îți faci buletin de identitate daca ești mostenitor daca mama traieste si nu doreste sa te ia in spațiu? Exista posibilitatea aceasta? Sora are buletin cu domiciliul actual in casa părintească unde locuieste si mama este posibil? Dar sora locuieste in alta casa care nu are adresa tot in prelungirea curți! Am întrebat la Politie și am primit răspuns ca ii da dreptul Primarie deoarece este mostenitor. Fara sa ii ceara acordul mamei se poate sau este ilegal! Mulțumesc frumos!
Sora este moștenitoarea cui ?
Am inteles că mama este in viată, tatăl a decedat ?
Imobilul (casa) era proprietatea ambilor sau doar a tatălui ?

Dacă tatal a decedat , si era proprietar (sau coproprietar) al casei și nu a fost dezbătută succesiunea după acesta, își pot face acte de identitate la adresă moștenitorii legali (soția, copiii, nepoții minori) în anumite condiții, cu efectuarea unor verificări în teren, fără acordul nimănui ( art. 60 al. 3 din HG 295/2021)
georgiana.td, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns! Tata este decedat si se dezbate succesiunea in instanță inca nu este finalizata! Este proprietatea comună.

georgiana.td a scris:

Sora este moștenitoarea cui ?
Am inteles că mama este in viată, tatăl a decedat ?
Imobilul (casa) era proprietatea ambilor sau doar a tatălui ?

Dacă tatal a decedat , si era proprietar (sau coproprietar) al casei și nu a fost dezbătută succesiunea după acesta, își pot face acte de identitate la adresă moștenitorii legali (soția, copiii, nepoții minori) în anumite condiții, cu efectuarea unor verificări în teren, fără acordul nimănui ( art. 60 al. 3 din HG 295/2021)

Mulțumesc pentru răspuns! Tata este decedat si se dezbate succesiunea in instanță inca nu este finalizata! Este proprietatea comună.

georgiana.td a scris:

Sora este moștenitoarea cui ?
Am inteles că mama este in viată, tatăl a decedat ?
Imobilul (casa) era proprietatea ambilor sau doar a tatălui ?

Dacă tatal a decedat , si era proprietar (sau coproprietar) al casei și nu a fost dezbătută succesiunea după acesta, își pot face acte de identitate la adresă moștenitorii legali (soția, copiii, nepoții minori) în anumite condiții, cu efectuarea unor verificări în teren, fără acordul nimănui ( art. 60 al. 3 din HG 295/2021)

Am citit accea lege dar nu spune nimic concret doar ca a dat o declarație pe propria răspundere. O lege de rahat. Daca mama este in viața si domiciliu a fost bun comun cu tata care este mort si dezbatem taxa de succesiune in instanță de 3 ani si nu este finalizata cum poți sa iti faci buletin la accea adresa sa îți iei si soțul in spatiu tot la acceasi adresă fără ca mama sa fie de acord.

Vali Dumitrescu a scris:

Mulțumesc pentru răspuns! Tata este decedat si se dezbate succesiunea in instanță inca nu este finalizata! Este proprietatea comună.

georgiana.td a scris:

Sora este moștenitoarea cui ?
Am inteles că mama este in viată, tatăl a decedat ?
Imobilul (casa) era proprietatea ambilor sau doar a tatălui ?

Dacă tatal a decedat , si era proprietar (sau coproprietar) al casei și nu a fost dezbătută succesiunea după acesta, își pot face acte de identitate la adresă moștenitorii legali (soția, copiii, nepoții minori) în anumite condiții, cu efectuarea unor verificări în teren, fără acordul nimănui ( art. 60 al. 3 din HG 295/2021)