Forum Discuţii juridice Executare silită Popriere cont in mod gresit
Discuție deschisă în Executare silită

Popriere cont in mod gresit

In anul 2011 sotul meu a primit o amenda penala, de 3000 de lei. Dupa contestatii , a achitat-o la ANAF, in 2013. Azi a fost sunat de la banca ca i-a fost pusa poprire pe cont si i-au fost retrasi toti banii cont (cam 2000 de lei).
De la ANAF i s-a spus ca amenda aceea nu a fost platita, si cu penalizari si dobanzi s-a ajuns la 8.900 lei.
Avem chitanta de plata, dar ne-am mutat si o sa putem merge sa o cautam maine.

Cum ne putem recupera banii luati din cont ? Nu era normal sa fim instiintati ? Nu s-a prescris datoria ? In tot acest timp nu am primit nimic de la ANAF .
S-a mai intalnit cineva cu situatia aceasta ?
Buna ziua, trebuie sa formulati contestatie la executare in care sa aratati ca datoria afost stinsa prin plata conform chitantei pe care o detineti. Aveti termen de 15 zile de la data la care ati luat cunostinta de popriere pentru aceasta contestatie. Puteti sa mergeti si la ANAF cu chitanta si sa faceti o cerere de incetare a executarii silite pentru acest motiv insa fara o hotarare judecatoreasca de regula ANAF nu revine asupra deciziilor sale, asadar mare grija sa nu pierdeti termenul de contestatie in instanta.
Buna ziua!
Trebuie sa formulați contestație la executare, in termenul legal.