avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa pot pleca ...

Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa pot pleca cu nepotii mei, minori, din Romania în Italia. Menționez ca voi merge cu ei în Italia la tatăl lor, care muncește acolo.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 18:13, 3 Aprilie 2022
procura din partea parintilor si cazierul judiciar al dvs.
Nu procura.
Va trebuie din partea părinților o declarație ca sunt de acord ca fiii lor minori sa călătorească in Italia, însoțiti de dvs.
Declarația de călătorie o vor face părinții în Italia,la Ambasada sau Consulat și după ce o obțin, v-o trimit dvs în tara, înainte de a efectua călătoria.
In afara de declarația părinților, veți avea nevoie și de cazierul judiciar.
Ultima modificare: Duminică, 3 Aprilie 2022
raluk0207, utilizator
Dacă declarația este făcută la notar în România, este ok? Și trebuie tradusa și în limba italiana?

raluk0207 a scris:

Nu procura.
Va trebuie din partea părinților o declarație ca sunt de acord ca fiii lor minori sa călătorească in Italia, însoțiti de dvs.
Declarația de călătorie o vor face părinții în Italia,la Ambasada sau Consulat și după ce o obțin, v-o trimit dvs în tara, înainte de a efectua călătoria.
In afara de declarația părinților, veți avea nevoie și de cazierul judiciar.

Da, declarația poate fi făcută la orice notar din România.
Nu trebuie tradusa.
O veti prezenta numai la ieșirea din România, unde vameșii sunt romani.
Încă o întrebare...cand ma întorc cu copiii în ROmania, arat aceeași declarație, în romana , vameșilor italieni? Mulțumesc.

raluk0207 a scris:

Da, declarația poate fi făcută la orice notar din România.
Nu trebuie tradusa.
O veti prezenta numai la ieșirea din România, unde vameșii sunt romani.

Alte discuții în legătură

Procura speciala.urgent! irina_iris_19 irina_iris_19 buna ziua.sora mea are un copil de 12 ani .e divortata.are hotarare definitiva si irevocabila.copilul e incredintat ei.poate sora mea sa-mi faca mie o procura ... (vezi toată discuția)
Procura din italia folositã la intrarea în românia trebuie tradusã pentru a produce efecte când ies din românia? bia_paulet bia_paulet buna, as dori sa stiu daca trebuie sa traduc neaparat o procura italiana. sotul meu mi-a facut una la notar italian pt a calatori in Romania cu fiul minor. ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma intorc cu copiii in tara! ContSters181164 ContSters181164 Buna!Sunt mamica a doua fetite gemene de 9 luni.Am nascut in Italia,si momentan ma aflu aici,dar nu am rezidenta,nici contract de munca,nici eu nici sotul cu ... (vezi toată discuția)