Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa pot pleca ...

Ce documente îmi sunt mie necesare, ca mătușa, sa pot pleca cu nepotii mei, minori, din Romania în Italia. Menționez ca voi merge cu ei în Italia la tatăl lor, care muncește acolo.
procura din partea parintilor si cazierul judiciar al dvs.
Nu procura.
Va trebuie din partea părinților o declarație ca sunt de acord ca fiii lor minori sa călătorească in Italia, însoțiti de dvs.
Declarația de călătorie o vor face părinții în Italia,la Ambasada sau Consulat și după ce o obțin, v-o trimit dvs în tara, înainte de a efectua călătoria.
In afara de declarația părinților, veți avea nevoie și de cazierul judiciar.
raluk0207, utilizator
Dacă declarația este făcută la notar în România, este ok? Și trebuie tradusa și în limba italiana?

raluk0207 a scris:

Nu procura.
Va trebuie din partea părinților o declarație ca sunt de acord ca fiii lor minori sa călătorească in Italia, însoțiti de dvs.
Declarația de călătorie o vor face părinții în Italia,la Ambasada sau Consulat și după ce o obțin, v-o trimit dvs în tara, înainte de a efectua călătoria.
In afara de declarația părinților, veți avea nevoie și de cazierul judiciar.

Da, declarația poate fi făcută la orice notar din România.
Nu trebuie tradusa.
O veti prezenta numai la ieșirea din România, unde vameșii sunt romani.
Încă o întrebare...cand ma întorc cu copiii în ROmania, arat aceeași declarație, în romana , vameșilor italieni? Mulțumesc.

raluk0207 a scris:

Da, declarația poate fi făcută la orice notar din România.
Nu trebuie tradusa.
O veti prezenta numai la ieșirea din România, unde vameșii sunt romani.