avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 345 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie în altă țară Sunt cetățean român, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie în altă țară Sunt cetățean român, locuiesc ...

Căsătorie în altă țară
Sunt cetățean român, locuiesc în Spania de 2.5 ani și vreau să mă căsătoresc cu o filipineza.
Putem încheia căsătoria civilă la oficiile spaniole?
Dacă da, legea spaniola va fi cea care reglementează căsătoria, familia și divorțul?
Cel mai recent răspuns: alexandrugeorgescu1 , utilizator 14:18, 17 Aprilie 2022
Daca incheiati casatoria in Spania la autoritatile spaniole si nu la autoritatile consulare romane, atunci va trebui sa transcrieti casatoria in Romania pentru a fi recunoscuta conform legilor romane a carui cetatean sunteti. Altfel, casatoria este guvernata doar de legea spaniola nefiind recunoscuta si in tara dv de origine, iar divortul sau orice masuri se vor lua doar in Sapnia, In Romania decat dupa ce veti transcrie cartificatul spaniol si vi se va elibera certificatul de casatorie romanesc.
Ultima modificare: Duminică, 17 Aprilie 2022
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie in turcia cu o filipineza Serenity12 Serenity12 Buna ziua . Va rog sa ma ajutati si pe mine legat de o problema : am incercat recent fara succes sa ma casatoresc cu o tanara filipineza in Filipine . Asta ... (vezi toată discuția)
Casatorie cu un cetatean din egipt angiangi1 angiangi1 Buna ziua ! Sunt de cetatenie romana,lucrez in Spania , sunt rezident aici, cu loc de munca. As dori sa ma casatoresc cu un cetatean egiptean in Romania ... (vezi toată discuția)
Casatorie în spania 631936597 631936597 Buna seara sunt divorţata de 8 ani si má aflu în situaţie de a má recástori în spania Am furnizat oficiului civil în spania o serie de documente prin ... (vezi toată discuția)