Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Căsătorie în altă țară Sunt cetățean român, ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Căsătorie în altă țară Sunt cetățean român, locuiesc ...

Căsătorie în altă țară
Sunt cetățean român, locuiesc în Spania de 2.5 ani și vreau să mă căsătoresc cu o filipineza.
Putem încheia căsătoria civilă la oficiile spaniole?
Dacă da, legea spaniola va fi cea care reglementează căsătoria, familia și divorțul?
Daca incheiati casatoria in Spania la autoritatile spaniole si nu la autoritatile consulare romane, atunci va trebui sa transcrieti casatoria in Romania pentru a fi recunoscuta conform legilor romane a carui cetatean sunteti. Altfel, casatoria este guvernata doar de legea spaniola nefiind recunoscuta si in tara dv de origine, iar divortul sau orice masuri se vor lua doar in Sapnia, In Romania decat dupa ce veti transcrie cartificatul spaniol si vi se va elibera certificatul de casatorie romanesc.
SM LEGAL CONSSULT , Consultant de business
Mulțumesc