Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parintii mei au decedat,tata acum opt ani iar mama in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parintii mei au decedat,tata acum opt ani iar mama in urma cu ...

Parintii mei au decedat,tata acum opt ani iar mama in urma cu cateva luni.Eu si cu sora mea,in calitate de mostenitori vrem sa deschidem succesiunea dupa ambii parinti pentru un teren cu o casa pe el.In ultimii zece ani sora mea,pensionara si necasatorita a locuit impreuna cu parintii mei si pretinde o parte mai mare de mostenire deoarece a facut unele imbunatatiri la casa.Parintii mei au avut o pensie indestulatoare (tata fost politist) mai mare decat pensia surori mele (pe caz de boala)
Va rog sa-mi spuneti ce stabileste legea in acest caz.
Va multumesc
Legea stabileste drepturi egale intre mostenitori.