Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. O intrebare la dumneavoastră. In bloc s a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. O intrebare la dumneavoastră. In bloc s a mutat de ...

Buna ziua.
O intrebare la dumneavoastră. In bloc s a mutat de ceva vreme o tanara care nu doreste sa asculte muzica la casti si asa deranjează un bloc intreg. S a facut sesizari la politie, a primit amenzi, s a discutat cu proprietarul apartamentului prin mesaje, el locuind in alta țară. Ce putem face? Ce obligatii are proprietarul in aceasta situatie? Va mulțumesc anticipat
Proprietarul nu are nici o obligatie, nu el asculta muzica.
Legal nu exista decit legea 61/1991, care sa permita amendarea persoanei respective:
Articolul 2
Constituie contravenție săvârșirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiții încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracțiuni:
26) tulburarea liniștii locatarilor între orele 22,00-8,00 și 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuințele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinația de locuințe ori situat în imediata vecinătate a acestora;
Articolul 3
(1) Contravențiile prevăzute la art. 2 se sancționează după cum urmează:
c) cu amendă de la 500 lei la 1.500 lei, cele prevăzute la pct. 2), 5)-10), 13), 15), 19), 20), 26), 29), 31) și 32);
..........................
Articolul 5
Repetarea contravențiilor prevăzute la art. 2 pct. 1), 25)-27), într-un interval de 24 de ore de la constatarea primei fapte, se sancționează după cum urmează:
.............................
b) cu amendă de la 2.000 lei la 3.000 lei sau prestarea a 70-120 de ore de activități în folosul comunității, faptele prevăzute la pct. 26);

[ link extern ]