Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt sansele sa pastrez aceasta anexa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt sansele sa pastrez aceasta anexa gospodareasca care nu deranjeaza pe nimeni?

Intre peretele casutei de vara ridicata pe un colt al terenului meu si gardul de plasa (realizat de mine pe proprietatea mea) catre unul din vecini s-a creat in coridor de 4 x 2 m2. Vecinul si-a plantat de=a lungul gardului arbusti care s-au dezvoltat si penetrau ochiurile plasei de gard exercitand presiune asupra gardului. Am intarit gardul pe acea portiune cu gard din lamele de lemn peste care am pus o folie. Mi-a venit apoi ideea de a acoperi acel coridor cu lexan impotriva ploii, unind extremitatea superioara a gardului cu marginea acoperisului casutei, astfel incat apa de ploaie sa o pot colecta pe terenul meu. Am inchis acel spatiu cu usa de intrare si gard usor de lemn in extremitatea cealalta. Vecinul m-a reclamat ca mi-am construit anexa gospodareasca. Ce am de facut? Imi trebuia autorizatie sa realizez acest spatiu (pe care il pot folosi sa depozitez unelte de gradina etc) ?
Denis Vasilache, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Am primit prin e-mail de la primarie, prin persoana indreptatita sa solutioneze astfel de reclamatii, forma neoficiala de raspuns care ne va fi trimisa in scurt timp. Ne spune ca ceea ce s-a constatat la fata locului nu contravine legii dar ne someaza ca in termen de 2 luni sa demontam ceea ce am realizat si sa aducem totul ca in faza initiala (!!???!!!) (Ni s-a sugerat in particular ca sunt exercitate presiuni din partea vecinului prin primar si alte persoane pt un verdict nefavorabil noua). Ni s-a cerut sa facem o argumentatie in scris fata existenta acestui coridor inchis si sa o atasam la acea formulare de raspuns pe care sa o trimitem prin e-mail inapoi. Apoi sa venim in cateva zile sa semnam documentul. Ce putem face? Ce avem sa demontam noi nu intelegem, doar sa demontam fasia de lexan dar aceasta nu poate fi considerata o prelungire a acoperisului (care nu trece la vecin)?
Revin la prezentarea cazului meu care, in asteptarea raspunsului oficial, ne-a lasat fara somn. Acest spatiu delimitat de 3 laturi cu functiuni independente: gardul din spate, gardul lateral si peretele de lemn al casutei de vara, acoperit pe o latime de 1,3 m de acoperisul casutei (pana aici totul e in legalitate) ne este f. necesar pt pastrarea unor scule si unelte de gradina si de aceea am prelungit acoperisul cu o fasie de lexan de 0.7 m pana la gard.. V=am prezentat motivul pt care am suprapus gardul usor din lamele de lemn (cumparat din comert) peste gardul din plasa pe portiunea care era amenintata sa se deformeze tot mai mult si sa cedeze (probabil). Arbustii sunt plantati de vecinul nostru la numai 40 cm de la gardul nostru si s-au dezvoltat prin crestere in grosime iar ramurile s-au lemnificat, Gardul de plasa nu rezista la presiunea in crestere a arbustilor. Ce era sa facem!?! Nu vrem sa demontam nimic dar avem nevoie de sfatul d-voastra pt ca, chiar daca nu pricinuim nici-un rau vecinului el isi exercita influenta (este doctor chirurg) ca sa demontam spatiul inchis creat. Va rugam sfatuiti-ne ce avem de facut.

Va rog sa ne raspundeti. Am primit somatie sa demontam tot ce am facut suplimentar fata de ceea ce am prezentat pt aprobare inaintea constructiei casutei de vara si gardului, adica prelungirea cu 0.7 m cu lexan a acoperisului casutei de vara (pana la gard, apa e colectata la noi) si usa la intrare. Daca , dupa cum scrie in concluzia lor, nu e constructie care sa necesite autorizatie si nu incalca legea constructiilor spuneti-mi de ce trebuie sa demontez, conform carui paragraf din lege? Ne spun ca, daca vrem putem sa refacem ceea ce e realizat acum, dar mai inainte sa intocmim un proiect si sa sustinem prelungirea acoperisului (fasia de lehan) pe doi stalpi de lemn si nu pe gard (din lamele de lemn) ca sa poata fi considerata o constructie usoara pt care poate sa ne acorde autorizatie. Sotul meu are 75 de ani si e greu sa ne ''jucam'' demontam iar montam practic acelasi lucru...In tot acest timp ar ploua peste tot ceea ce avem acolo...