Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna seara. Am un certificat Autentificare emis de RAR ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna seara. Am un certificat Autentificare emis de RAR in 11 ...

Buna seara. Am un certificat Autentificare emis de RAR in 11 Februarie cu termen de valabilitate 60 zile. Valabilitatea acestuia s a prelungit automat cu 90 zile de la 8 Martie- respectiv pana pe 6 Iunie? Mulțumesc anticipat!
Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.

Apoi, luând în calcul faptul că starea de alertă s-a aplicat, potrivit HG 171/2022, până la 08.03.2022, persoanele care au documente expirate în această perioadă le vor putea folosi până în data de 6 iunie 2022.