Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Viza de flotant expirata!
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Viza de flotant expirata!

Buna seara!
Am viza de flotant expirata din luna august 2021.
In 15 martie 2022 am primit sanctiune contraventionala pentru ca nu mi-am actualizat datele (viza de flotant) si in care se specifica ca locuiesc fara forme legale.
As dori sa fac contestatie la P.V.
Care credeti ca sunt sansele ca procesul verbal sa fie anulat?
Multumesc!
Bună ziua,

Șansele sunt de 100%. Valabilitatea vizelor de reședință expirate pe timpul stării de alertă se menține până la încetarea ei și încă 90 de zile după aceea. Cum starea de alertă a încetat pe 8 martie, viza dvs. e valabilă până pe 6 iunie.

Legea 55/2020
Art. 4
(5) Valabilitatea documentelor eliberate de instituțiile și autoritățile publice, precum și de entitățile private autorizate conform legii se menține pe toată perioada stării de alertă, precum și pentru o perioadă de 90 de zile de la încetarea acestei stări.

Citiți acest articol, o să vă lămuriți:
www.avocatnet.ro/articol_571...