avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 221/2009

Sotia tatalui meu, de etnie germana, a suferit 5 ani deportare in Rusia si 2 ani condamnare politica. Nu este mama mea naturala. Eu pot cere despagubiri ?
Cel mai recent răspuns: lascut , utilizator 23:29, 18 Februarie 2010
Buna ziua !
In conformitate cu art.5, al.(1) din legea 221 " orice persoana care a suferit condamnari cu caracter politic in perioada 6 martie 1945 - 22 decembrie 1989 sau care a facut obiectul unor masuri administrative cu caracter politic, precum si, dupa decesul acestei persoane, sotul sau descendentii acesteia pana la gradul al II-lea inclusiv pot solicita instantei de judecata, in termen de 3 ani de la data intrarii in vigoare a prezentei legi, obligarea statului...". Avand in vedere cele stipulate in lege, daca aceasta traieste este singura care poate introduce actiunea. Dupa decesul acesteia, dreptul la actiune apartine sotului supravietuitor sau copiilor( chiar si infiati).
Cu stima !
bunica mea a fost deportata in rusia timp de doi ani dar nu posed documente despre aceasta. dumneaei nu mai este in viata ,ar copiii traiesc in germania cu dubla cetatenie. eu sint imputernicit legal pt a solutiona situatia. inainte de a ma prezenta la un avocat imi poate spune cineva daca am sanse de rezolvare ?
popescu tudorel a scris:

bunica mea a fost deportata in rusia timp de doi ani dar nu posed documente despre aceasta. dumneaei nu mai este in viata ,ar copiii traiesc in germania cu dubla cetatenie. eu sint imputernicit legal pt a solutiona situatia. inainte de a ma prezenta la un avocat imi poate spune cineva daca am sanse de rezolvare ?


Cititi aici :

[ link extern ]
multumiri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmasii etnicilor germani deportati in rusia andreeaely andreeaely Buna ziua De curand am aflat de legea 221/2009 si as dori sa aflu care sunt pasii de urmat pt obtinerea unor despagubiri si daca exista sanse de obtinere a ... (vezi toată discuția)
Legea 221/2009 fridolin fridolin Svabii deportati in ianuarie 1945 au dreptul la despagubiri conform legii 221/2009? Daca da, care este procedura ? Va multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Lege pt cei deportati Lorena_Teo Lorena_Teo Socrul nasei mele a fost deportat in Rusia si acum vrea sa stie daca poate beneficia de acei bani care se dau celor care se incadreaza in legea 221/2009, ... (vezi toată discuția)