Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Trebuie sa inscriu firma in e-factura pentru ca lucram ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Trebuie sa inscriu firma in e-factura pentru ca lucram cu autoritatile statului?

Buna ziua,

Trebuie sa inscriu firma in e-factura obligatoriu de la 01.07.2022 pentru ca lucram cu autoritatile statului?

Cum functioneaza acest sistem?....daca emit o factura trebuie sa o incarc imediat in e-factura pentru a o putea downloada clientul?incarcarea in sistem a facturii se face in aceeasi zi cu data emiterii?......adica societatea nu mai poate trimite factura pe e-mail/fizic sa o vada clientul in pdf?...nu prea inteleg cum functioneaza acest sistem..

si trebuie sa depun 086 declaratia ca sa ma inscriu in e-factura in relatia B2G?

multumesc pentru lamuriri.
george-neagu, moderator
Elena Andreea, administrator
Ca sa trimiteti factura in relatia B2G ( catre o institutie de stat ) nu trebuie sa fiti inregistrata neaparat. Se pot trimte facturi in format e-factura in SPV si clientul o va primi tot in SPV la el .

Nu va opreste nimeni sa trimiteti si in PDF ca pana acum insa originalul facturii in relatia B2G se va considera cea in format xml ( e-factura) care are si sigiliu electronic al Ministerului Finantelor odata ce este transmisa prin platforma SPV de la ANAF.

Ca si termen de trimitere a facturii inca nu se stie clar . Urmeaza sa apara clarificari de la MFP-ANAF.